Az elsüllyedt roncs 1985 szeptemberi újrafelfedezése óta a fedélzeten soha nem találtak emberi maradványokat.
Egy emberi maradványt sem láttam. Persze, láttunk ruhákat, pár cipőt, de ennyi
– mondta 2012-ben a New York Timesnak James Cameron, a Titanic rendezője, aki 33 alkalommal látogatta és kutatta fel a roncsot. Sokszor azzal is viccelődik, hogy több időt töltött a hajón, mint a kapitánya.
Ez is érdekelhet: Miért tartott 73 évig a Titanic roncsainak feltárása?
Ez az összeesküvés-elméletek rajongóinak remek táptalajt nyújthat, de természetesen megvan az oka annak, hogy miért nem találtak a fedélzeten holttesteket és csontvázakat – kezdi az IFLScience.
Ennek egyik oka a mentőmellény.
Bár a hideg vízben sokan meghaltak, a mellény miatt még egy jó ideig a felszínen lebegtek a holttestek. Így miután ők elhunytak a testük a felszínen maradt. Az elsüllyedést követő vihar valószínűleg gyorsan elsodorta a holttesteket a roncsok helyszínéről, míg az óceáni áramlatok még messzebbre vitték őket az azóta eltelt évszázadban.
A roncsokban rekedt testek valószínűleg szintén eltűntek, köszönhetően a mélytengeri dögevők munkájának. Azonban csontokat találtak már más, sokkal régebbi hajóroncsokon is – a Titanicon miért nem? Ez részben a mélységgel függhet össze.
Az óceánokban bizonyos mélység után olyan közeg uralkodik, ahol a kalcium-karbonát gyorsabban feloldódik. Ez a határ jellemzően 4000 méteres mélységnél húzódik meg, és mivel a Titanic roncsa nagyon közel van ehhez, az emberi csontok elporladtak.
Olvasd el ezt is! Utolsó vacsora: ezt fogyasztották a Titanic utasai a tragédia előtt
Vannak, akik úgy vélik, hogy a hajó lezárt részein, például a gépházban, még mindig lehetnek megmaradt holttestek. Ám 111 évvel a hajó elsüllyedése után egyre valószínűtlenebbnek tűnik, hogy felismerhető maradványokat találnak.