macskák ugrás közben két kanapé között
Fotó: Shutterstock

A te macskád is fel-alá rohangál a lakásban? − ez áll mögötte

Az egyik pillanatban még békésen fetreng a cicád, a következőben pedig úgy rohangál a házban, mintha égne a farka. Bár ezek az epizódok legfeljebb néhány percig tartanak, sokkal hosszabbnak tűnhetnek. Miért rohangálnak a macskák, a kutyák, és más háziállatok minden látható ok nélkül?


Csak szórakoznak

mondtaJosé Arce, az Amerikai Állatorvosok Szövetségének elnöke a Live Science-nak. Ezek az energiakitörések, amelyeket szaknyelven frenetikus véletlenszerű aktivitási periódusoknak (FRAP) neveznek, természetesek, és számos háziasított és vadon élő állatfajnál megfigyelhetők.

Ez is érdekelhet: 6 furcsa macska viselkedési szokás állatorvosi magyarázattal

A FRAP-ok véletlenszerűnek tűnhetnek, de van néhány közös kiváltó ok.

A macskák inkább alkonyatkor és hajnalban kezdenek rá a futkosásra, mert akkor a legaktívabbak. De hajlamosak a FRAP-ra az ápolás és az alomtálca használata után is. Arce azt is hozzátette, hogy általában száraztáppal eteti a saját macskáit, de amikor időnként előveszi a nedves eledelt, elkezdenek száguldozni otthonában:

Ilyenkor nagyon boldogok és izgatottak lesznek, és fel-alá rohangálnak a folyosón, meg felugranak a kanapéra.
egy fekete-feh\u00e9r kutya \u0151r\u00fclten szalad a szabadban

Fotó: Shutterstock

A macskáknál általában kevesebb ideig tart a pörgés, mint a kutyáknál. Az atletikusabb és feszültebb kutyafajták, például az ausztrál juhászkutyák gyakrabban csinálják, mint a nyugodt kutyák, valószínűleg azért, mert gyakrabban kell levezetniük az energiájukat.

Ha tovább olvasnál: Miért dorombolnak a macskák?

A kutyák inkább akkor hajlamosak futkározásba kezdeni, amikor a gazdi kiengedi őket valamilyen zárt helyről, és ilyenkor kiadja magából a nap folyamán felgyülemlett energiát.

Hasonlóképpen, a munka után hazaérkező gazdi is kiválthatja, hogy a kutya egy többórás szunyókálás után rövid ideig szaladgáljon. A FRAP-ok másik gyakori időpontja a fürdés utáni időszak, valószínűleg azért, hogy levezessék a fürdés miatti izgalmat.

A vadon élő állatok, mint a vadászgörények és az elefántok is végeznek FRAP-ot. A viselkedést a nyulaknál néha „binkies"-nek nevezik, és az izgatottság kifejeződése. Ez megjelenhet futásként, a fej vagy a test körbeforgatásaként, vagy a levegőben való ugrálásként.

Bár a FRAP normális viselkedés, néhány állattartó félreértelmezi az őrjöngő energiát, és aggódik, hogy kutyája stresszes vagy beteg, esetleg kényszeres. A kényszerbetegségben (OCD) szenvedő kutyák kergetik a farkukat, követik az árnyékokat, úgy csinálnak, mintha legyet próbálnának elkapni, és a nyelvükkel felmossák a padlót − de a ház körül való sprintelés nem a kényszerbetegség jele.

Ezek a periódusok nem különösebben veszélyesek. Ha a lakásban történik és aggódunk, távolítsunk el minden törékeny tárgyat kedvencünk útjából.


A figyelmetekbe ajánljuk