Curiosity marsjáró, Mars
Fotó: Shutterstock

Az élethez nélkülözhetetlen aminosavat találtak a Marson

3,7 milliárd éves kőzetben fedezte fel a legnagyobb szénláncot a NASA marsjárója

A NASA Curiosity marsjárója sorra teszi a fontosabbnál fontosabb felfedezéseket a vörös bolygón: nemrégiben például a Gale-kráterben, egy ősi tómeder területén gyűjtött, 3,7 milliárd éves kőzetmintában sikerült azonosítania az eddigi leghosszabb szerves szénláncokat a Marson.


A Live Science beszámolója szerint a kutatók olyan molekulák – például decán, undekán és dodekán – jelenlétét mutatták ki, amelyek akár 12 szénatomot is tartalmazhatnak. Ezek a vegyületek a Földön leggyakrabban zsírsavak lebomlása révén keletkeznek, ami biológiai eredetre utalhat. Bár az ilyen szénhidrogének nem biológiai folyamatok során is létrejöhetnek, a felfedezés mégis újabb érvet jelent amellett, hogy a Mars valaha lakható lehetett.

A mintát a Curiosity még 2013-ban gyűjtötte, a Cumberland névre keresztelt fúrási pontból. Ezeket azonban most újraelemezték egy olyan hőkezelésen alapuló módszerrel, amelyet eredetileg aminosavak azonosítására fejlesztettek ki.

Curiosity marsj\u00e1r\u00f3

A vörös bolygó felszíne a mai napig tartogat meglepetéseket

Fotó: shutterstock

A kutatás váratlanul hosszú szénláncok jelenlétét támasztotta alá, amelyeket később laboratóriumi körülmények között is sikerült megerősíteni. A szakértők szerint

ezek a molekulák könnyen származhatnak zsírsavak bomlásából is, ami tovább erősíti a biológiai eredet lehetőségét.

A felfedezés egyik legfontosabb tanulsága, hogy bizonyos szerves molekulák képesek akár több milliárd évig is fennmaradni a marsi környezetben.

A tény, hogy ezek a törékeny, lineáris molekulák még mindig jelen vannak a Mars felszínén 3,7 milliárd évvel a keletkezésük után, lehetővé tesz egy új megállapítást: ha valaha megjelent az élet a Marson – abban az időszakban, amikor a Földön is kialakult –, akkor ennek az ősi életnek a kémiai nyomai ma is fellelhetők a bolygón

– idézi a portál Caroline Freissinetet, a tanulmány társszerzőjét.

A portál emlékeztet, hogy a felfedezés jelentős előrelépés annak megértésében, hogy a vörös bolygó milyen mértékben lehetett egykor élhető.

A kutatók remélik, hogy a jövőbeni küldetések révén még pontosabb képet kaphatunk arról, volt-e valaha élet a Marson.

A figyelmetekbe ajánljuk