Még soha nem lehetett a napsugarakat ilyen tisztán látni a Vörös Bolygón.
A NASA Curiosity marsjárója nemrégiben egy lenyűgöző felvételt készített egy marsi naplemente során. A fotó pedig azért is bámulatos, hiszen ez az első alkalom, hogy a napsugarak tisztán láthatóak a Vörös Bolygón.
A Curiosity az új képet február 2-án készítette egy január óta tartó felhőfelmérés-sorozat részeként. A fotót, amely egy 28 egyedi képből álló panoráma, a Curiosity rover Twitter-oldalán osztotta meg.
Ez is érdekelhet:Rendkívül egyszerű oka lehet annak, hogy a Mars miért nem alkalmas az élet kialakulására
Ez volt az első alkalom, hogy a napsugarakat ilyen tisztán látszódtak a Marson
– írták a NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) csapatának tagjai közleményükben
Well, this is a first... 😍
— Curiosity Rover (@MarsCuriosity) March 6, 2023
As I watched the sunset last month, I captured something spectacular: My team says these are some of the most clearly visible images of sun rays we've ever seen on Mars! pic.twitter.com/HIgzZHdAyV
A jelenséget egyébként krepuszkuláris sugaraknak is nevezik, mely légköroptikai jelenség elsősorban napkelte vagy naplemente idején látható.
A marsi felhők, amelyek többnyire víz- és szén-dioxid jégkristályokból állnak, általában legfeljebb 60 kilométerre (37 mérföldre) lebegnek a föld felett. Az új képen látható felhők azonban a becslések szerint jóval magasabbak, valószínűleg ezért vált láthatóvá a rover számára ez a szokatlan jelenség - írták a JPL képviselői.