Tavaly már mi is beszámoltunk arról a spanyolul Alerce Milenariónak is nevezett tűlevelű fáról, amely Jonathan Barichivich, a párizsi Éghajlat- és Környezettudományi Laboratórium chilei tudósa szerint a a világ legöregebb fája lehet. A chilei tudós szerint a „Dédnagyapának" becézett, négy méter vastag törzsű patagónciprus5484 éves is lehet, vagyis legalább 600 évvel idősebb, mint a korábbi csúcstartó.
Barichivich még 2020-ban vett mintát a fából, de az általa használt fúróval nem tudott a középpontjáig eljutni. Ezután számítógépes modellek segítségével a környezeti tényezők és a véletlenszerű eltérések figyelembevételével határozta meg a fa korát.
Olvasd el ezt is! Az ősfák tartják életben erdőinket
This tree in Chile, nicknamed 'Great-grandfather', is thought to be the world’s oldest living thing 👇 pic.twitter.com/immkjX4bCD
— Al Jazeera English (@AJEnglish) September 10, 2022
Becsléseik szerint a kivett mintájuk még így 2400 éves volt, és Barichivich szerint a lehetséges pályák 80 százaléka azt mutatja, hogy a fa kora valóban eléri az 5000 évet.
A fát egyébként még Anibal Henriquez parkőr fedezte fel 1972-ben. Henriquez 16 évvel később szívrohamban halt meg, az AP cikke szerint viszont nem akarta, hogy a turisták megtudják a fa helyét, mert tisztában volt vele, milyen ritkaságra bukkant.
Ez is érdekelhet: Csak óvatosan velük: az 5 legveszélyesebb növény a világon
A Barichivich által végzett tanulmány izgalmat keltett a tudományos körökben, mivel a dendrokronológia – a fák évgyűrűinek keletkezési idejére történő datálási módszere – kevésbé pontos az idősebb fák esetében, mivel sokuknak korhadt a belseje Ráadásul nem csupán egy új rekordról lehet szó, hiszen a fa rengeteg értékes információt tartalmazhat. Olyan történelmi és éghajlati eseményeket is rejthet, amelyről a tudósok eddig nem tudtak – Barichivich ezért amolyan időkapszulaként tekint a fára.