Az elképesztő felvételen egy, a Földtől 630 fényévre található, születőben lévő csillag mellett kialakult kozmikus vihart láthatunk.
A nem mindennapi képet a NASA teleszkópja, a James Webb készítette nemrégiben – számol be a hírről a Live Science. A portál beszámolója alapján a lenyűgöző jelenség az úgynevezett Herig-Harbo objektum, ami az egyik legritkábban megörökített képződmény a világűrben.
Ez is érdekelhet! Tudósok szerint lehetséges, hogy a teljes univerzum egy fekete lyukon belül létezik
Ezek az objektumok fényes, ködszerű jelenségek, amelyek
akkor keletkeznek, amikor az újszülött csillagok által kibocsátott ionizált gázsugarak másodpercenként több száz kilométeres sebességgel ütköznek a környező csillagközi anyaggal.
A gáz annyira felmelegíti a csillagközi anyagot, hogy az szabad szemmel és az infravörös fény hullámhosszán egyaránt látványosan izzik.
Ezeket a furcsa, kozmikus képződményeket már a 19. század végén is megfigyelték, de csak az 1940-es években, George Herbig és Guillermo Haro csillagászoknak köszönhetően azonosították őket, mint teljesen különálló objektumokat.
A tudósok eddig több mint 1000 Herbig-Haro objektumot fedeztek fel galaxisunk különböző csillagkeletkezési régióiban, köztük a gyönyörű, szivárványszínű HH 30-at, amelyről a JWST februárban készített lenyűgöző felvételeket.
A most megörökített Herbig-Haro 49/50-et először a NASA már megszűnt Spitzer űrteleszkópja fedezte fel 2006-ban, és
tölcsérszerű megjelenése miatt „kozmikus tornádónak” nevezték el.
Ezt is olvasd el! A NASA egy lépéssel közelebb került az idegen életformák felfedezéséhez
A jelenség a Chamaeleon I Cloud területen található, amely a hozzánk egyik legközelebb eső csillagképző régió az univerzumban. A szakértők szerint azért is