Felhő.

Ez történt azzal az emberrel, aki 40 percig egy felhőben ragadt

William Rankin egy igen különleges személy volt, hiszen egyike annak a két embernek, aki valaha is átesett egy viharfelhőn, azonban a másik sorstársával ellentétben neki sikerült túlélnie az incidenst.


A történet főhőse, William Rankin alezredes 1959. július 26-án az F-8 Crusader típusú repülőgépével Dél-Karolina felé repült. Szárnysegédje, Herbert Nolan egy ugyanilyen járművel követte őt.

A pilóták jó előre látták, hogy masszív viharfelhők vannak előttük, ezért elővigyázatosságból mintegy 14 300 méterre emelkedtek.

Ekkor azonban bekövetkezett a majdnem végzetes katasztrófa: a felhő felett Rankin hajtóműve egyszer csak leállt. A férfi a kinti -50 °C-os hőmérséklet miatt nem akart katapultálni, azonban rájött, hogy nincs más választása, és 14 300 méteren meghúzta a kilövőfogantyút.

Nem sokkal ezután a pilótának borzasztó nehézségekkel kellett szembenéznie, ömleni kezdett a vér a szeméből és a füléből, a hasa pedig duzzadni kezdett.

Ez is érdekelhet: Végre tudjuk, miért különböznek a felhők a Föld két féltekéjén

Rankin a gomolyfelhőben az ejtőernyő zsinórját nem húzta meg, mivel tudta, ez lépés biztosan halálos lenne. Ehelyett hirtelen beüzemelt egy barométert, amely automatikusan kioldja az ejtőernyőt, amikor a magassága eléri a 3048 métert.

Rankin egy örökkévalóságnak élte meg a felhőben való sodródást. A tudomány nagyon keveset tud a viharfelhők belső működéséről, de a felszálló forró levegő minden bizonnyal ide-oda dobálta a férfit.

A problémát csak tetézte, hogy a belső nyomás beindította a barométerét, és a tévesen kinyílt ejtőernyője, ez pedig egyenesen felfelé emelte a pilótát, mivel a felhajtóerő belekapott az ernyőjébe.

Csodával határos módon a vihar végül elengedte a férfit, aki lefelé sodródott, míg végül egy fának ütközött, és beverte a fejét a törzsbe, miközben lezuhant az ágakról.

Rankin gyakorlatilag azonnal magához tért, és az órájára pillantva észrevette, hogy 18:40 volt – ez pedig azt jelentette, hogy körülbelül 40 percig volt a felhőben.

A pilótának némi segítséggel sikerült kórházba kerülnie, és végül épp bőrrel megúszta az incidenst.

A szóban forgó eset azonban nem tántorította el őt a repüléstől, és a felépülése után szinte azonnal szolgálatba állt, eközben pedig megírta a The Man Who Rode The Thunder című könyvet.

William Rankin végül 2009-ben, 88 évesen hunyt el, és a mai napig ő az egyetlen olyan ember, aki élve megúszott egy ilyen esetet.

Forrás: IFL Science

A figyelmetekbe ajánljuk