Egy faház.

Valóban tűzveszélyesek a fából készült házak? A szakértők válaszolnak!

A faanyagokért lelkesedő építészeknek és felhasználóknak fejleszteniük kell a tűzbiztonsággal kapcsolatos tudásukat, különben katasztrófát okozhatnak – állítják a szakértők.


A kormányok és a biztosítók bizonytalansága azzal kapcsolatban, hogy a közép- és magasépítésű faépületek tűz esetén biztonságosak-e, továbbra is kulcsfontosságú akadálya a fából készült épületek szélesebb körű elterjedésének.

A különböző építési szabályzatokban nem született konszenzus a fából való építkezés biztonsági korlátairól, és a szabályok országonként nagyon eltérőek.

Néhány ország, köztük az Egyesült Államok, Franciaország és Svájc a közelmúltban megváltoztatta a szabályokat, hogy megkönnyítse a faépítést, más országok azonban – például az Egyesült Királyságban – szigorítottak rajta.

A faanyag tökéletesen biztonságos lehet, ha jól kivitelezik azt. Ez nem technológiai vagy technikai probléma. Ez alapvetően kompetencia probléma

– mondta José Torero, a University College London építő-, környezet- és geomatikai mérnöki tanszékének vezetője a Deezennek.

Ez is érdekelhet: 3000 éves, de még mindig terem ez az olajfa Kréta szigetén

Bár a lap által megszólaltatott szakértők egyöntetűen úgy vélték, hogy a tömegfából készült épületek nem feltétlenül veszélyesek, azt is hangsúlyozták, hogy fontos ismerni a kockázatokat.

Mindenképpen lehet olyan faépületeket kivitelezni, amelyek megfelelnek a biztonsági előírásoknak, de nem lehet korlátok nélkül bármit építeni, amit csak akarunk. Meg kell oldani azokat a konkrét problémákat, amelyeket ezek az épületek jelentenek

– magyarázta Danny Hopkin, az OFR Consultants műszaki igazgatója.

Az acél- vagy betonépületekkel ellentétben egy faépület esetében maga a szerkezet is potenciális tüzelőanyagforrás.

Az acél és a beton csak a tűznek van kitéve, bármilyen is legyen az a tűz. Tehát a faanyagok problémája emiatt vitathatatlanul összetettebb, és ezt tudomásul kell venni

– tette hozzá Rory Hadden, az Edinburgh-i Egyetem Rushbrook tűzvizsgálati előadója.

Az olyan tényezők, mint a faanyagok kitettségének mértéke, valamint az ablakok és a helyiségek mérete nagyban befolyásolhatják, hogyan viselkedik egy fából készült épület a tűzben.

Eközben egy égő faépületből kiáramló külső lángok sokkal nagyobbak lennének, mint egy betonszerkezetből, ami növeli annak kockázatát, hogy a tűz átterjedhet a környező épületekre.

Joe Giddings, a Built By Nature brit hálózatainak vezetője a faanyagok hangos szószólója. Úgy véli azonban, hogy fontos, hogy nyíltan beszéljünk az anyag potenciális veszélyeiről.

A szakértők közül többen is elmondták, hogy a „farajongók” túlzott bizalma kifejezetten rosszat tesz az ágazatnak, ugyanis az emberek nem figyelnek oda a tűzvédelmi szempontokra, amelyek betartásával egyébként valóban biztonságosan lehet faépületeket fenntartani.

A hozzáértők ezután megállapították, hogy a faépületek elterjedésének egyértelműen az a kulcsa, hogy mind az építészek, mind a felhasználók sokkal kompetensebben álljanak hozzá a biztonság kérdésköréhez. Amennyiben ez nem történik meg, abban az esetben egy jövőbeli sajnálatos katasztrófa az egész iparágat a padlóra küldheti.

Forrás: Deezen

el\u0151fizet\u00e9s

NYEREMÉNYJÁTÉK! Fizess elő most a Hamu és Gyémánt magazinra, és legyen tied nyereménykönyveink egyike, vagy egy 2 főre, 2 éjszakára szóló wellnesshétvége a harkányi Dráva Hotelbe! Az előfizetői oldal eléréséhez kattints IDE, a játékszabályt pedig erre linkre kattintva éred el!

A figyelmetekbe ajánljuk