Az emlékek a genetikai kódon keresztül öröklődhetnek egyik generációról a másikra, a sejteknek köszönhetően.
Az „epigenetika" néven ismert folyamat nem azt jelenti, hogy maguk a gének változnak át a stresszes események hatására, hanem azt, hogy a gének csomagolási és kifejeződési módja alakul mássá – írja a PsyBlog.
A Science folyóiratban megjelent tanulmány bizonyítékot szolgáltat egy ellentmondásos elméletre, nevezetesen arra, hogy az emlékek a genetikai kódon keresztül öröklődhetnek.
Sok tudós ugyanis szkeptikusan áll az epigenetika tanulmányozásához, mivel a mechanizmus nem bizonyított.
Ám van némi bizonyíték arra, hogy a korai életkor stressz-emlékei epigenetikusan átöröklődhetnek a szülőkről a gyermekekre, ami az utódoknál a felnőttkori depresszió magasabb arányát okozza. A depresszióval együtt még a függőség is átöröklődhet epigenetikus mechanizmusok révén.
Susan Strome professzor, a Santa Cruz-i Kaliforniai Egyetem biológusa, a tanulmány vezetője elmondta, hogy a metilációs jelek átörökíthetőek a sejtosztódásokon és generációkon keresztül, és most sikerült be is bizonyítaniuk.
Kutatásuk során Strome professzor és munkatársai olyan férgeket tenyésztettek, amelyeknél kiütötték a metilációs jelet létrehozó gént. Ezeket aztán normális férgekkel engedték össze. A normális és a mutáns férgek kromoszómáit követve, ahogy osztódtak és növekedtek, a kutatók ki tudták mutatni, hogy a kritikus metilációs jel valóban egyik generációról a másikra vándorol.
A transzgenerációs epigenetikai öröklődés nem egy megoldott terület, nagyon is változóban van. Több tucatnyi potenciális epigenetikai marker létezik. A szülő-gyermek epigenetikus öröklődést dokumentáló vizsgálatokban nem világos, hogy mi öröklődik, és ennek molekuláris megértése nagyon bonyolult. Most van egy konkrét példánk az emlékezet átörökítésére, és ezt mikroszkópban láthatjuk, de ez csupán a kirakós egyik darabja.
– mondta a tudós.