Különleges növénynek hitték, kiderült, hogy dinófarok

Különleges növénynek hitték, kiderült, hogy dinófarok

A régészek egy borostyánba zárt dinoszauruszfarokra bukkantak, amelyben épségben megőrződtek a csontokhoz kapcsolódó tollak is.


A felfedezésre a mianmari Hukawng-völgyben került sor, ahol a borostyánba záródott 99 millió éves farok rendkívül jól megőrződött, beleértve a tollak szerkezetét is. A kutatók számára ez azért volt különösen jelentős, mert részletes betekintést nyújtott a dinoszauruszok tollazatának és bőrszerkezetének fejlődésébe és funkciójába.

Ez is érdekelhet: Dinoszaurusz maradványok lehetnek a Holdon

A fosszília alapján a tudósok megállapították, hogy a farok egy fiatal Coelurosaurushoz tartozott. Ez a madárszerű, ragadozó dinoszaurusz 99 millió éve a krétakorszakban élt.

Az ilyen borostyánba záródott leletek nemcsak a dinoszauruszok fiziológiájának jobb megértését teszik lehetővé, hanem azt is, hogy milyen élőhelyen éltek és milyen kapcsolatban álltak más állatokkal és növényekkel az adott időszakban.

Az elemzések szerint a tollak gesztenyebarna színűek voltak a tetejükön, alul pedig világos vagy fehér. Emellett hiányzott egy jól fejlett központi tollgerinc, ami arra utal, hogy a modern tollak ágacskái és apró ágvégződései – a kettő legfinomabb elágazási szint – a központi tollgerinc kialakulása előtt fejlődtek ki.

A farokcsonk közelebbi vizsgálata feltárta, hogy a csontok körüli lágy szövetréteg vasat tartalmazott, ami a vérben található hemoglobin maradványa, és szintén jelen volt a mintában. Ez arra enged következtetni, hogy dinoszaurusz még élve ragadt bele a gyantába – és ennek következtében halt meg.


A figyelmetekbe ajánljuk