egy kötélen lógó majom

A koronavírus-járvány kirobbanása alapjaiban változtatta meg a mindennapjainkat, azonban nem csak az emberek élete formálódott át: a természetre és az állatvilágra is ugyanúgy hatással voltak ez az időszak. Nem képez kivételt az állatkerti állatok közössége sem, hiszen a lezárások következtében megváltoztak az intézmények gondozási rutinjai, és az állatok olyan kiüresedett környezettel találkoztak, ami rendkívül meglepő volt számukra. Nem csoda tehát, hogy az állatok viselkedésében is feltűnő eltéréseket tapasztalunk azóta.


Egy 2022-ben megjelent tanulmányban a kutatók felfedezték, hogyan reagáltak a főemlősök az átrendeződésre: bonobók, csimpánzok, nyugati gorillák és olívapáviánok viselkedését vizsgálták, és megállapították, hogy az állatok többféle módon változtatták meg szokásaikat, többek között a pihenéssel és evéssel töltött idő mennyiségét.

A látogatói interakciókat kulcsfontosságú tényezőnek tartják az állatkerti állatok jóléte szempontjából. Ezek a kölcsönhatások azonban lehetnek pozitívak vagy negatívak, éppen ezért a kutatók kifejezetten azt vizsgálták, hogy mit befolyásol az emberek tömeges jelenléte az állatkerti állatok viselkedésében.

Samantha Ward állatjóléti kutató elmondása szerint egyedülálló lehetőség volt a pandémia okozta bezártság időszaka, hiszen azt, hogy a látogatók hogyan befolyásolhatják az állatkertekben és parkokban élő állatok viselkedését, ekkor tudták a leghatékonyabban vizsgálni.

A megfigyeléseket az egyesült királyságbeli Twycross Állatkertben és a Knowsley Safariban végezték, a látogatók visszatérése előtt és után is. Több hónap és több nyitva- és zárvatartási időszak alatt egyértelmű változások mutatkoztak a főemlősök viselkedésében.

Ezt is olvasd el! Még a Holdra is hatással volt a koronavírus-világjárvány

or\u00e1ngut\u00e1nok

Az orángutánok viselkedése is megváltozott a pandémia alatt

Fotó: Shutterstock

Ahogy a látogatók kezdtek visszatérni az állatkertbe, a bonobók és a gorillák kevesebb időt töltöttek egyedül. A csimpánzok eközben többet ettek és többet foglalkoztak a ketrecükkel, amikor az állatkertek újra kinyitottak.

Az olívapáviánok a látogatók visszatérésekor kevesebb szexuális és egyéb, dominanciával kapcsolatos viselkedést mutattak. A kutatók szerint úgy tűnt, hogy a visszatérő látogatók ösztönzőleg hatottak a csimpánzokra és a páviánokra, míg a kevesebb időt egyedül töltő gorillák és bonobók viselkedése szintén pozitívumként értékelhető.

Elen Williams szakértő szerint az olyan környezet biztosítása, amely lehetővé teszi az állatok számára, hogy aktívan alkalmazkodjanak, nagyon fontos a jólétük szempontjából.

Mindezek értékes adatok a kutatók számára, akik tudják, hogy a látogatóknak sokféle hatása lehet a fogságban élő állatokra. Bár a belátható jövőben remélhetőleg nem lesz több bezárás, a kutatócsoport folytatni kívánja a munkát, hogy tanulmányozza, hogyan befolyásolja a látogatók száma az állatok viselkedését – olvasható a Science Alert oldalán.

A figyelmetekbe ajánljuk