aszteroida
Fotó: Unsplash

Így érnék utol a titokzatos csillagközi aszteroidát a tudósok – videó

Az ’Oumuamua nevű csillagközi aszteroida évek óta foglalkoztatja a tudományos közvéleményt. Ahhoz, hogy közelebbről is megvizsgálhassuk, utol kellene érnünk – egyes kutatók szerint nem lehetetlen a feladat.


Az ’Oumuamuát még 2017-ben fedezték fel a csillagászok a Hawaiin található Pan-STARRS teleszkóprendszer segítségével. Rendkívüli sebessége (38,3 kilométert tesz meg másodpercenként) és pályaíve arra engedett következtetni, hogy az objektum az úgynevezett csillagközi térből érkezett a Naprendszerbe.

Soha korábban nem regisztrált ilyen messziről érkező égitestet a tudomány, innen ered a név is: az ’Oumuamua hawaii nyelven annyit tesz: „elsőként érkező távoli üzenet”.

Ez is érdekelhet: Egy extra hold kering a Föld körül, a tudósok rájöhettek a titokzatos aszteroida eredetére

aszteroida

Illusztráció

Fotó: Unsplash

Laikus körökben persze rögtön megindultak a találgatások a titokzatos aszteroida eredetével kapcsolatban, sokak szerint csakis egy idegen űrhajóról lehet szó.

A szakértők ezt másképp látják, de végleges következtetéseket csak akkor tudna levonni a tudomány, ha sikerülne közelebbről is megvizsgálni az objektumot. A feladat nehéz ugyan, de egyáltalán nem lehetetlen – derül ki az IFLScience cikkéből.

Kutatók egy csoportja szerint az ’Oumuamua ember alkotta űreszközzel is utolérhető lenne az úgynevezett Oberth-effektus segítségével.

Eszerint egy űrhajó sokkal nagyobb végsebességre képes akkor, ha azt gravitációs test (jelen esetben égitestek) közelében működtetik. Érdekesség, hogy Hermann Oberth német fizikus majdnem száz éve, jóval az űrkorszak kezdete előtt fogalmazta meg ezt az elméletet.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk: 226 millió kilométerről érkezett üzenetet fogott be a NASA

A Project Lyra ötletgazdái a Nap gravitációs erejének segítségével gyorsítanák fel az űrszondát, amelynek a megnövelt sebességgel is huszonhat évre lenne szüksége az ’Oumuamua utoléréséhez. Az alábbi videó segítségével jobban érthetővé válik, miről is van szó:

Tudományos körökben sokan kétségbe vonják a terv megvalósíthatóságát, a projekt mögött álló csapat például máig nem árulta el, hogy miképpen védenék meg az űrszondájukat a Nap által kibocsátott sugárzástól.

A figyelmetekbe ajánljuk