Erdő.

Rejtélyes ősi építményekre bukkantak az amazóniai esőerdő mélyén

Az amazóniai esőerdő a mai napig számtalan titkot rejt magában, egy kutatócsoport pedig nemrég fontos felfedezést tett a lombkoronák alatt.


A 6,7 millió négyzetkilométer nagyságú amazóniai esőerdő a világ lenagyobb egybefüggő trópusi esőerdője, amely Brazília, Peru, Ecuador, Kolumbia, Venezuela, Guyana, Suriname és Francia Guyana területén helyezkedik el.

Ennek okán gyakorlatilag képtelenség az egész területet felfedezni, ettől függetlenül a kutatók megállás nélkül pásztázzák az Amazonas térségét – írja a Science Alert.

Ez is érdekelhet: Lehet ott valami? 5 helyszín a Földön, ami még mindig felfedezésre vár

Egy új vizsgálat során Vinicius Peripato, a brazil Nemzeti Űrkutatási Intézet távérzékeléssel foglalkozó tudósa egy kutatócsoport segítségével tanulmányozta az esőerdőben található, ember által létrehozott építményeket, amelyekről az 5315 négyzetkilométernyi LIDAR-adatsorból kaptak információkat.

A LIDAR egy speciális fényalapú radarrendszer, amely a repülőgépek által kibocsátott lézervillanások időzítését használja arra, hogy a lombozat, a talaj és más anyagok rétegein keresztül feltérképezze a szerkezetek eltéréseit, így felfedje az esetleges ősi építményeket.

A projekt pedig komoly sikereket hozott, ugyanis erdei lombkorona alatti talaj vizsgálata szerint Kolumbusz előtti civilizációk nyomaira bukkantak.

Ez még önmagában nem is annyira meglepő – ilyen megfigyelésre ugyanis többször is volt már példa –, azonban a maradványok mennyisége és szervezettsége megdöbbentett mindenkit.

Dél-Amazóniában egy erődített falut, Délnyugat-Amazóniában védelmi és szertartási helyszíneket, a Guyanai-pajzsban koronás hegyeket és megalitikus építményeket, Közép-Amazóniában pedig folyóparti helyszíneket találtunk az ártereknél

– számolt be a kutatócsoport.

A mostani eredménytől függetlenül bőven lesz tennivalója kutatóknak, ugyanis a becslések szerint nagyjából 20 ezer darab építmény rejtőzhet még az erdő lombjai alatt.

A figyelmetekbe ajánljuk