Ha erősíteni szeretnéd az immunrendszered és elkerülnéd a náthát, megfázást, valamint egyéb őszi és téli betegséget, akkor az első lépés, hogy meglátogatod a zöldségesedet. Tervezd úgy az ételeidet is, hogy ezt a tizenöt összetevőt időről időre visszatérő elemként alkalmazod. Azt azonban fontos tudnod, hogy egyik hozzávaló sem garantálja, hogy elkerüljön bármilyen betegség.
1. Citrusfélék
A legtöbb ember egyből a C-vitaminhoz nyúl, ha megfázott, mivel ez a legnépszerűbb immunerősítő. A C-vitamin a vércellákat táplálja, ami alapvető fontosságú, hogy a fertőzésekkel megfelelően megküzdjünk. Majdnem minden citrusféle gazdag C-vitaminban. Úgy, mint például a narancs, grépfrút, lime, citrom, klementin és mandarin. Mivel a szervezetünk nem tudja sokáig tárolni a C-vitamint, ezért naponta újra kell táraznunk belőle.
2. Piros paprika
unsplash.com/Devi Puspita Amartha Yahya
A C-vitamin forrásnak elsősorban a citrusokat tartjuk, pedig a piros paprikában háromszor annyit találunk, mint például a narancsban. A béta-karotinnak is egy gazdag forrása. A C-vitamin a bőr egészségéhez is hozzájárul, a béta-karotin pedig a szem megfelelő működését is támogatja a bőr szépségének megőrzése mellett.
3. Brokkoli
A brokkoli tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal, A-, C-, E-vitaminnal, rostokkal és rengeteg antioxidánssal. A brokkoli az egyik legegészségesebb zöldség, amit el tudsz képzelni. Azonban arra érdemes odafigyelni, hogy a lehetőleg kevés ideig főzzük, inkább csak pároljuk, mivel így sokkal jobban megőrzi vitamintartalmát.
4. Fokhagyma
unsplash.com/Matthew Pilachowski
A fokhagyma majdnem minden ország konyhájában megtalálható. Egy kis pluszt ad az ételekhez és igazán kötelező alapanyag az egészséghez. A fokhagyma az artériák erősítésében is jelentős szerephez jut, azonban kevés arra a bizonyíték, hogy csökkentené a vérnyomást.
5. Spenót
A spenót is egy gazdag C-vitamin forrás, rengeteg antioxidánssal és béta-karotinnal rendelkezik, amelyek mind a fertőzésekkel való megküzdést segítik, és erősítik az immunrendszerünket. A brokkolihoz hasonlóan az a jó, ha a lehető legkevesebbet főzzük, így megmaradnak az egészséges összetevői.
6.Gyömbér
unsplash.com/The Creative Exchange
A gyömbérnek erős gyulladáscsökkentő hatása van, ami torokfájásnál lehet hatékony. Ráadásul hányingernél is alkalmazhatjuk. A gyömbérnek koleszterincsökkentő hatása is bizonyított.
7. Joghurt
Kifejezetten élő joghurtkultúrával rendelkező joghurtokat keressünk a boltok polcain, általában a görög joghurtok ilyenek. Ezek ugyanis úgy stimulálják az immunrendszerünket, hogy segítsék a kórokozókkal való megküzdést. Preferáljuk az egyszerű joghurtokat, amit aztán saját magunk ízesíthetünk utólag.
8. Mandula
Amikor a megfázásos tüneteket szeretnénk elkerülni, akkor a C-vitamin mellé az E-vitamin készletünkre is gondolnunk kell. Ez az erős antioxidáns az egészségünk kulcsa lehet. Ez egy zsírban oldódó vitamin, ami azt jelenti, hogy szüksége van zsírra ahhoz, hogy megfelelően feloldódjon a szervezetünkben. A mandula és más diófélék rengeteg vitamint tartalmaznak.
9. Napraforgómag
A napraforgómag rengeteg tápláló foszforral, magnéziummal, B-6 vitaminnal és E-vitaminnal rendelkezik. Az E-vitamin az immunrendszer fenntartásához is fontos, más élelmiszerek, mint az avokádó és a sötét levelű zöldségek is gazdagok E- vitaminban. Mindezek mellett szeléniumban is gazdag ez a magfajta.
10.Kurkuma
Egy kulcsfontosságú összetevője sok fűszernek. A világossárga, kesernyés ízű növényt gyulladáscsökkentőként is használták, sok betegség kezelésére is alkalmazták. Sok ízületi megbetegedést kezeltek vele. A kurkuma vírusölő és immunerősítő hatású.
+5
Zöld tea, papaja, szárnyasok, kagylófélék is hasonlóan jó hatással vannak az egészségünkre. Ha bővebben utána olvasnál a témának, a helathline.com cikkében megteheted.