kézirat
Fotó: Shutterstock

Több mint 400 millió forintért kelhet el egy eredeti Sherlock Holmes-kézirat

A Sotheby's aukciósház közleménye szerint akár 1,2 millió dollárt – azaz közel 430 millió forintot – is kifizethetnek egy nem mindennapi irodalmi emlékért: a világ egyik legismertebb detektívkarakterét megálmodó Arthur Conan Doyle egyik legelső kéziratához egy izgalmas történet is tartozik.


1889 egyik nyári estéjén Arthur Conan Doyle és Oscar Wilde írók együtt vacsoráztak a londoni Langham Hotelben. Az asztalnál ült még J. M. Stoddart amerikai üzletember is, aki a Lippincott's Monthly Magazine szerkesztője is volt egyúttal.

Mire távoztak, Wilde már elhatározta, hogy megírja a Dorian Gray arcképe című regényét, míg Conan Doyle fejében is megszületett egy ötlet egy bűnügyi történetről. Ez lett A négyek jele című Sherlock Holmes-könyv, amely bár kronológiailag a második, egyértelműen a leghíresebb történet a londoni nyomozó univerzumában.

Ezt is olvasd el! A világ legrejtélyesebb könyve: a Voynich-kézirat

Most a krimiíró azon leveleit, amelyekben beszámol a híres vacsoráról, valamint A négyes jel egyetlen kéziratát is árverésre bocsájtják – más irodalmi kincsekkel együtt.

Nehéz két olyan egy korszakban élt szerzőt elképzelni, akik kevésbé hasonlítanának egymásra, mint Conan Doyle és Oscar Wilde. Mégis ott ülnek együtt egy vacsoraasztalnál, és arról beszélgetnek, hogy min dolgoznak éppen.

nyilatkoztaSelby Kiffer, az aukciósház könyvekkel és kéziratokkal foglalkozó szakértője.

Továbbá kiemelte, hogy az egyedi emlék azért is hatalmas érték, mert úgy kapunk korképet a 19. századi londoni művészközösség működéséről, ahogy korábban soha.

Mindez pedig valóban segít megérteni e két elhíresült könyv keletkezését és szerzői világlátását is.

Ez is érdekelhet: A Sherlock Holmes írója gyűlölte az általa kitalált detektívet

Maga a kézirat kivételesen rendezett, csak néhány áthúzott szót tartalmaz, de ez egyébként is jellemző a skót származású íróra.

Conan Doyle összes többi fennmaradt kézirata, amelyek többsége múzeumokban található, hasonlóan kevés jelét mutatja a szerkesztésnek. Úgy tűnik, szinte teljesen formába öntve, az elméjéből egyenesen a tollába pattantak a gondolatok

– tette hozzá Kiffer.

A Négyek jelét végül az asztaltársaság harmadik szereplője, Stoddart rendelte meg, mivel sejtette, hogy a detektív első kalandja (A bíborvörös dolgozószoba) után a második mű is nagy siker lesz.

A Lippincott's Magazine végül ki is adta 1890-ben a könyvet, a detektív népszerűsége pedig megállíthatatlanul nőtt tovább.

Az árverés ezen túl is sok izgalmas kincset rejt: a további tételek között szerepel négy F. Scott Fitzgerald által aláírt regény, köztük A nagy Gatsby egyik példánya, amelyet az író felesége nevében dedikált. Ez várhatóan akár 250 ezer dollárt – 89 millió forintot – is érhet. Az aukciót egyébként New Yorkban tartják meg majd június 26-án.

A figyelmetekbe ajánljuk