Az ország jó pár éve vezette be a dolgozókat érintő rendszert, melynek úgy tűnik, pozitív hatásait még a gazdaság is megérzi. Egy friss felmérésben arról kérdezték a munkavállalókat, hogyan élik meg a váltást, miszerint 40-ről 36 órára csökkent a munkaidejük. Az eredmények megdöbbentőek.
Lehetséges, hogy a négynapos munkahét már nem csak egy megvalósíthatatlan álom, hanem a jövő? A csökkentett munkahetet kipróbáló cégek szinte mindegyike sikeresnek ítélte meg a kísérletet: a legtöbb helyen a beosztottak magasabb produktivitásról, nagyobb elégedettségről és kevesebb stresszről számoltak be – írja a Time Out.
A The Autonomy Institute és az Alda közös tanulmányának eredménye alapján Izland jól tette, hogy plusz egy szabadnappal jutalmazta a dolgozókat. 2015-ben és 2019-ben kísérleti jelleggel vezették be a rövidebb munkahetet. A programot az óriási sikere miatt az ország végül általánossá tette: 40-ről 36 órára csökkentette a munkaórák számát.
Fotó: Shutterstock
2020 és 2022 között a dolgozók 51 százaléka fogadta el az új rendszert, amelynek számos előnye mellett az egyik, hogy a fizetésük nem csökkent. Az eredmény? Virágzó gazdaság, alacsony munkanélküliségi ráta és motivált munkavállalók.
A tanulmány szerint a négy napos rendszerben dolgozók 62 százaléka elégedettebb a munkaidejével, 97 százaléka szerint javult a munkahelye és a magánélete közti egyensúly, 42 százaléka pedig úgy vélte, hogy a lépés hatására a magánéletében is csökkent a stressz.
Ajánljuk figyelmedbe! Felveszik, majd gyorsan ki is rúgják munkahelyeikről a Z generáció tagjait
A váltás különben a munkavállalók mentális egészsége mellett Izland gazdaságára is pozitív hatással volt: 2023-ban ugyanis 5 százalékkal nőtt (ez a második legmagasabb növekedési ütem Európában), miközben a munkanélküliségi ráta alig több mint 3 százalék volt, ami az egyik legalacsonyabb a kontinensen.