Az Eurostat adatai szerint 8 európai uniós országban is csökkent az ingatlanok értéke. Néhány tagállamban egészen kirívó a visszaesés mértéke, a kontinens keleti felén azonban valamivel jobb a helyzet.
2023 utolsó negyedévében a 27 európai uniós tagállam közül nyolcban is csökkent az ingatlanok értéke az előző év azonos időszakához képest
– derül ki az Eurostat kimutatásából, amelyről az Express számolt be.
A visszaesés érdekes módon elsősorban az eurózóna államaiban volt tapasztalható, az érintett országokban átlagosan 1,1%-kal csökkent az ingatlanok értéke. Az euróövezethez mindeddig 20 ország csatlakozott.
Ez is érdekelhet: Gazdasági helyzet ide vagy oda, az ingatlanpiacon mindig sok a lehetőség!
Illusztráció
Fotó: Unsplash
Ha azonban az egész Európai Uniót vizsgáljuk, az ingatlanok értéke nemhogy csökkent volna, de némileg nőtt is: 0,2%-kal emelkedtek az árak. Jól látszik tehát, hogy azok az elsősorban kelet-európai tagállamok, amelyek nem tartoznak az eurózónához, felhúzták az átlagot. Lengyelországban például 13, Bulgáriában 10,1, Magyarországon pedig 3,3%-os növekedés volt tapasztalható.
Egyes nyugat-európai országokban ellenben kirívóan nagy volt a visszaesés mértéke – Luxemburgban például átlagosan 14,4%-kal csökkent az ingatlanok értéke.
A kontinens gazdasági motorjának számító Németországban sem éppen rózsás a helyzet, itt 7,1%-os visszaesést könyvelhettek el a statisztikusok. Finnországban és Franciaországban is jelentősen – 4,4, illetve 3,6%-kal – csökkentek az árak.
Ezt is figyelmedbe ajánljuk: 90 százalékkal nőtt az albérletek ára Budapesten az elmúlt 9 évben
Németországban is csökkentek az árak
Fotó: Unsplash
Mindez persze csak egyetlen negyedév mérlege, érdemes hosszabb távú tendenciákat is figyelembe vennünk akkor, ha ingatlanba akarjuk fektetni a pénzünket.
Könnyen előfordulhat például, hogy a most gyengélkedő Németországban vagy Franciaországban rövidesen újra növekedésnek indul az ingatlanok értéke – most még azonban nyomott áron vásárolhatunk lakást, házat vagy telket ezekben az államokban. Hasonló logika mentén érdemes lehet kivárásra játszani a kelet-európai országok ingatlanpiacán, hiszen a hosszú éveken át tartó áremelkedést visszaesés is követhet a közeljövőben.