Egy új felmérésből kiderült, hogy mely európai uniós országokban pazarolnak a legtöbbet, Magyarországon pedig egész jó a helyzet ebben a tekintetben.
Az Európai Unió tagállamaiban egy személyre vetítve átlagosan 127 kg élelmiszer veszett kárba 2020-ban. Az országok között azonban jelentős eltérések vehetőek észre. A legtöbb élelmiszer-hulladékot (397 kg/fő) Ciprus termelte. Őket követte a listán Dánia, Görögország és Portugália, nagyjából 200 kg-os értékkel. A legkevesebb ételt a szlovénok és a horvátok pazarolták, kevesebb mint 20 százalékát ciprusi adatnak. A magyarok eredménye pedig 93 kg/fő volt, ami egy egészen kedvező adat, ha az uniós átlagot nézzük – írja a Haszon.
Ez is érdekelhet: Ellepte a szemét Párizs utcáit, a lakosok patkányinváziótól tartanak
Bár élelmiszer-hulladék az élelmiszerlánc minden pontján keletkezik, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján arányaiban a legtöbbet a háztartások termelik.
Az Európai Unióban 2020-ban a háztartási ételhulladék aránya 55 százalék volt, ami fejenként átlagosan 70 kg-os értéket takar. Magyarországon ennél valamivel több, nagyjából 70 százalék a háztartások részaránya.
Olvasd el ezt is! Ezért hagyd mindig rajta a palackon a kupakját, amikor szelektíven gyűjtöd!
Egy korábbi tanulmányból pedig az is kiderült, hogy kizárólag a magyarok 39 százaléka lehet tisztában azzal, hogy különbség van az élelmiszerek fogyasztási- és minőségmegőrzési ideje között.
A gyorsan romló élelmiszerek, mint a tej, a hús vagy a tojás élelmiszer-biztonsági kockázatot jelentenek a csomagolásukon szereplő fogyaszthatósági idő után. A tartós élelmiszerek viszont a rajtuk feltüntetett dátum után is ehetők lehetnek, ezeken »fogyaszthatósági idő« helyett »minőségmegőrzési idő« szerepel. Az ilyen termékek állapotáról érdemes a saját érzékszerveinkkel is meggyőződni a felbontáskor, de nagy általánosságban elmondható, hogy egy zöldségkonzerv vagy egy kiló rizs akár több hónappal a lejárata után is fogyasztható, ha sértetlen a csomagolása
– nyilatkozta Nagygyörgy András, az Élelmiszerbank szakértője.