A nyár beköszöntével étkezési szokásaink is változnak: szívesebben készítünk és fogyasztunk könnyedebb fogásokat, akár a szabadban is. A családi étkezőasztalra is gyakrabban kerülnek friss idényzöldségek, a teraszon és a kertben beizzítjuk a grillezőt, vendégeinknek változatos csipegetnivalókat, könnyű falatokat kínálunk. Következzék öt biztos tipp a nyári hónapokra!
Induljon jól a nap!
Olaszországban bevett szokás, hogy egy-egy pohár prosecco is feltűnik a kávéházak teraszán ráérősen elfogyasztott délelőtti kávé és péksütemény mellett. Ha nem is a munkanapokon, de hétvégén mindenképp próbáljuk ki a pezsgős reggelit – egészen másképp indul a nap, ha egy deci proseccóval alapozzuk meg a dolce vita érzést. Nem kell attól sem tartanunk, hogy a palack megmaradt tartalma kárba vész – a prosecco ugyanis bármely napszakban, szinte minden ételhez remekül párosítható, pezsgőzáróval lezárva, hűtőben tárolva pedig másnap is minőségromlás nélkül élvezhető.
Nemzetközi kitekintés
Fotó: Maddi Bazzocco / Unsplash
Ha idén le kell mondanunk a tengerparti pihenésről, idézzük meg kedvenc külföldi nyaralásaink emlékeit egy pohár helyi specialitással és a hozzá passzoló falatokkal. Bontsunk egy palack provence-i rozét a mediterrán fűszerezésű sültek és zöldségek mellé; a jéghideg száraz prosecco jól fog esni a házi készítésű pizzához vagy egy gazdag antipasti-tálhoz mortadellával, prosciutto-val, szárított paradicsommal, friss és érlelt olasz sajtokkal. A spanyol cavát grillezett halak és házi tapas-válogatás mellé kortyoljuk. A megfelelő zenei aláfestéssel még teljesebb lesz az élmény!
Hű(s) társunk a nyári pikniken
Fotó: Marc Deriaz / Unsplash
Akár a strandra, akár egy szabadtéri laza piknikre vagy grillezésre készülünk, tegyünk kosarunkba egy palack jól behűtött proseccót; burkoljuk szigetelő hatású neoprén palackruhába, így sokáig megőrzi hűvösségét. 8-10 fokos hőmérsékleten, tulipánformájú talpas kehelyből fogyasztva mutatja legszebb arcát. A proseccó, a cava és a rozé alacsony alkoholtartalmának és finom gyümölcsösségének köszönhetően ideális nyári frissítő és a piknikkosár tartalmának minden elemével – sajtokkal, felvágottakkal, hideg sültekkel, mártogatós krémekkel, zöldségekkel, salátákkal, friss idénygyümölcsökkel, könnyű süteményekkel – garantáltan jó párost alkot.
Bátor kísérletezés
A bor-étel párosítás néhány alapvetését érdemes szem előtt tartani, ugyanakkor merjünk kísérletezni is! A harmóniát többféleképpen is megteremthetjük: választhatjuk egyazon ízvilág más-más árnyalatait, vagy játszatunk az ellentétek vonzásával. A pezsgők frissességére, a buborékok finom habzására meglepően jól rímel a sós burgonyachips roppanóssága. Az édes péksütemények, például egy vajas croissant mellé most ne kedvenc tejeskávénkat igyuk, inkább próbáljunk ki egy félédes Astiból varázsolt, friss eperrel megbolondított koktélt. A faszénen sült húsok, smokerben készült oldalas mellé is bátran kínáljunk egy savhangsúlyos pezsgőt vagy üde rozét.
Élvezzük a pillanatot!
Fotó: Stefan Vladimirov / Unsplash
A buborékok instant hangulatjavító hatása köztudott, és egy meleg estén könnyen fejünkbe szállhat az ital - figyeljünk tehát a mértékletességre. Az alkohol nem szomjoltó; erre a célra a legjobb a friss víz, ami biztosítja a megfelelő hidratálást. A könnyű pezsgők, rozéborok mellé mindig legyen az asztalon pár kocka sajt, olajos magvak, olívabogyó, sonka, szalámi, grissini, baguette vagy más kenyérféle – ezek semlegesítik az italok savasságát és lassítják az alkohol felszívódását. Így biztonságosan élvezhetünk minden kortyot és másnap sem fogunk fejfájással ébredni.