A marsjáró néhány nappal ezelőtt fúrt bele aRochette elnevezésű vastag lemezbe, de kérdéses volt a mintavétel sikeressége, ugyanis félő volt, hogy a Perseverance kiejtette a kőzetet.
Azonban a BBC cikke szerint, a fúrófejről készült legújabb képek azt mutatják, hogy a minta biztonságban van a szerkezet belsejében.
A sikeres mintavétellel pedig ismét történelmet írt a NASA, hiszen ez az első kőzetminta, amelyet egy másik bolygóról gyűjtöttek úgy, hogy a tervek szerint a jövőben a Földre jut majd vissza.
A kitűzött cél azonban nem áll meg itt: a rover feladata, hogy a következő egy év során több mint két tucat hasonló mintát gyűjtsön, amelyeket még ebben az évtizedben egy közös amerikai és európai program keretében hazahoznak.
Augusztusban a Perseverance egy szokatlanul puha talajréteget fúrt meg, és a minta vagy szétporladt, vagy a töredékek eleve a furatban maradtak és kihullottak a begyűjtéskor, ezért nem tudott semmit abba gyűjtőcsőbe helyezni, amelyet visszahoztak volna.
Az első kísérlet
NASA/JPL-CALTECH
A marsjáró azóta mintegy 800 méter megtéve jobb mintavételi helyre vándorolt, ahol megpróbálta az újabb mintagyűjtést. Eúttal sikerrel
A marsjáró 43 mintavételre alkalmas fémcsövet vitt magával a vörös bolygóra, ám a NASA már az induláskor tudta, hogy nem reális elvárás, hogy a Perseverance az összeset megtöltse. A mintavétel ráadásul kifejezetten bonyolult folyamat: még a földi tesztelés közben, röviddel a kilövés előtt is komoly problémákat kellett megoldaniuk, mert a szennyeződést megelőzendő az egyik legtisztább földi tárgyat hozták létre a Perseverance készítésekor, a mintavételi tubusok viszont túl tiszták lettek, így egészen másképp viselkedtek, mint normális körülmények között.