Azok után, hogy az oroszok egy rakétateszt miatt szétlőtték az egyik műholdjukat, melynek darabjai végül veszélyeztették a Nemzetközi Űrállomás asztronautáit, majdnem újabb űrkatasztrófa történt: a NASA és az indiai űrügynökség holdszondái olyan közel kerültek egymáshoz, hogy majdnem összeütköztek.
Az eset még október 20-án történt, a hivatalos szervek azonban csak most számoltak be róla: a NASA Lunar Reconnaissance Orbiter nevet viselő szondájának pályát kellett módosítania, hogy kikerülje az indiai Chandrayaan-2-t
– derül ki az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) közleményéből.
A két űreszköz a Hold északi pólusának közelében került egymáshoz túl közel. Az ISRO szerint a két űrszonda közötti radiális távolság 100 méternél is kevesebb, a legközelebbi megközelítési távolság is csak mintegy 3 kilométer volt.
A NASA és az ISRO végül abban állapodott meg, hogy mind a két holdszondán manővereket hajtanak végre, hogy elkerüljék az ütközést.
Az ilyen együttműködések az űrügynökségek között folyamatos részét képzik a Hold körüli biztonságos működésnek. A NASA Lunar Reconnaissance Orbiter vagy a Chandrayaan-2 egyetlen pillanatban sem volt veszélyben
– mondta Nancy Jones, a NASA Goddard Űrrepülési Központjának szóvivője.
Forrás: Futurism