Lecsukott vécé, nehogy elússzon a szerencsénk. Tükörmentes hálószoba és apró elefánt szobrok, amiknek kizárólag felfelé állhat az orrmánya. Talán ezek a legsztereotipizáltabb gondolataink a fengsujról. De mégis mi ez a módszer? És valóban használ?
A kétezres évektől egyre többen rendezték be e szerint a lakásukat, mégis oly keveset tudunk róla, pedig egy több évszázadra visszanyúlú tradícióról van szó.
A fengsujegy ősi kínai szellemi örökség, mely az ég és a föld törvényszerűségeinek megfigyelésével és alkalmazásával segít az ember és a természet közötti harmónia létrehozásában. A fengsuj célja, hogy a lehető legoptimálisabb lakhelyet határozza meg a sikeres élethez a környező táj és terepformák elemzésével.
Maga a fengsuj szó jelentése is ezt hordozza önmagában:
„szél és víz".
Ennek a két elemnek kell ugyanis megtalálnia a harmonizáló kapcsolatot a térben. Kül- és beltérben egyaránt. Habár a történelem elmúlt időszakaiban nem volt számottevő a fengsuj-hívők száma, a 21.századra elmondható, hogy valóban népszerűvé vált a lakberendezésben.
Az egész dizájn és berendezési kultúra alapját a bágua-térkép képezi, ami meghatározza a csi, vagyis pozitív energia áramlását, ezzel együtt pedig megakadályozza a sha, tehát negatív energia lakásba való bejutását. Ennek a táblának több változata is ismert, de a legmegfelelőbb a nyolcszögletű, hiszen ez a bágua legősibb formája.
A nyolcszögletű a bágua legősibb formája.
Mire hívja fel a fengsuj a figyelmünket? És mire ajánlott ügyelni a lakásban?
A bejárat
Kezdjük a bejáratnál. A módszer szerint a csillogó bejárat csalogatja a pénzt és a szerencsét otthonunkba. Mindig legyen tiszta és rendezett az ajtó és a bejárat környéke. A cipőt ajánlatos még kint levenni, mégpedig azért, hogy a piszokkal a káros energiák is kint maradjanak.
Belépve a lakásba az előszobába érkezünk, ahol a tükör elengedhetetlen kellék. A fengsujban különös szerepe van a tükröknek, hiszen egyes esetekben visszaveri a negatív energiákat, sőt még a teret is tágítja.
A nappali
Talán az egyik legfontosabb helyiség lakásunkban a nappali, életünk centrális tere. Rendkívül fontos, hogy itt béke és az összhang tökéletes kapcsolatot ápoljon egymással. Célszerű növényeket, azon belül is tartani leginkább kerek levelűeket, hiszen azok vonzzák a szerencsét.
Nem ajánlatos viszont az éles sarkok kialakítása, ezek nem részei a természet organikusan szerveződő formavilágának.
A nappaliban ajánlott még barátságos képekkel, családi fotókkal körül venni magunkat.
A hálószoba
A legintimebb környezetünk, pedig a hálószoba. Itt is kiemelt fontosságúak a képek és a fotók, de itt olyanok kellenek, amik az emberek vágyait és reményeit tükrözik.
Ügyelni kell a lámpákra és a világításra is.
A tökéletesen elhelyezett lámpák újra mozgásba lendíthetik megrekedt pozitív energiát (csi). A lámpaernyők legyenek kerekek, ne szögletesek. A kristálycsillár és a gyertya is remek energiákat teremt.
Cikkünk legvégén természetesen azt is meg kell említenünk, hogy a fengsuj önmagában nem teremt boldogabb környezetet, segít azonban, hogy tudatosabban lépkedjünk a pozitív életszemlélet irányában.
Cikkünk megjelenését az EON támogatta.