A boltokban és a tömegközlekedésen kötelező maszkviselést a lakosság döntő többsége elfogadta és alkalmazza, azonban az idő előrehaladtával egyre nehezebben viseljük, hogy arcunkat takarnunk kell. Ezzel azonban nem vagyunk egyedül: az 1918-19-ben tetőző spanyolnátha idején a maszkviselés tiltakozásokat robbantott ki.
A spanyolnátha elleni intézkedések
Egy kalauz megtagadja a felszállást a védőmaszk nélküli utasoktól. Seattle, 1918
Kellemetlen a beszélgetések során, kellemetlen, ha telefonálnunk kell, és kellemetlen, ha szemüvegesek vagyunk. Mégis, maszk hordásával védjük meg egymást attól, hogy átadjunk egy esetleges fertőzést.
A spanyolnátha a világ máig ismert leghalálosabb influenzajárványa volt 1918 és 1920 között. A kór világszerte több mint 50 millió ember életét követelte. Az Egyesült Államokban, ahol mintegy 675 000 ember halt bele a fertőzésbe, a helyi kormányzatok számos intézkedéssel próbáltak gátat szabni a fertőzés terjedésének. Az iskolabezárásoktól és nyilvános helyek lezárásától az utcai köpködés elleni határozatokig, valamint a kötelező zsebkendő- és maszkhasználatig mindent megpróbáltak, az emberek azonban a veszélyhelyzet ellenére egyre kevésbé tűrték a különféle intézkedéseket.
A spanyolnátha első regisztrált fertőzöttje az amerikai hadsereg közlegénye volt a Kansas állambeli Fort Riley támaszponton, 1918. március 4-én – írja a Múlt-kor a History.com cikke alapján.
Maszkviselés pro és kontra
Tanácsok az influenza megelőzésére
The National Library of Medicine
Bár a járványt kezdetben igyekeztek eltussolni a világ különböző országaiban, annak kirobbanása után mégis hazafias kötelességként próbálták beállítani a prevenciós szabályok betartását. A Vöröskereszt közérdekű közleménye így szólt: „Az a férfi, nő vagy gyermek, aki most nem hajlandó maszkot viselni, veszélyes mihaszna."
Bár sokan együttműködtek, az intézkedések ellen megfogalmazódott panaszok száma is legalább ugyanilyen arányú volt. A legtöbben a maszkok kényelmetlenségét kifogásolták, illetve sokak az alacsonyabb kereskedelmi forgalmat is a maszkviseléshez kötötték. Politikusok és más tisztségviselők több alkalommal maszk nélkül jelentek meg nyilvánosan, ami botrányokhoz vezetett. San Franciscóban még Maszkellenes Liga is alakult.