Képzeld el az alábbi szituációt: szenteste, megkaptad a családodtól a vadonatúj könyvet, majd bebújsz a kedvenc olvasósarkodba egy bögre forró kakaóval, és az este hátralévő részét olvasással töltöd. Ugye milyen jól hangzik?
A karácsony Izlandon szorosan összefonódik a folklórral és a pogány hagyományokkal. Ilyenkor a hegyekben lakó figurák és szörnyek leérkeznek a városba, és ajándékokat hagynak a gyerekeknek. Ez az év egyik legvarázslatosabb időszaka is, amikor a hosszú sötét napokat csillogó tündérfények ezrei világítják meg, és az épületeket vastag fehér hó borítja. Ha szereted a karácsonyi ünnepeket, akkor érdemes egy kicsit többet megtudnod az izlandi karácsonyi hagyományokról.
Ráadásul a karácsonyi időszak itt minden évben 26 napig tart, és ezzel az egyik leghosszabb a világon.
Ez is érdekelhet: 10 érdekesség, amit még nem tudtál a karácsonyfáról
1. Minden a „Jól”-lal kezdődött
Mielőtt a kereszténység Izlandra érkezett volna, az emberek a téli napfordulót, a „Jól”-t ünnepelték. Ez jelezte a hosszú éjszakák és a sötét, hideg és zord napok végét, amelyeken csak körülbelül négy órán át sütött a nap. Ma az egész karácsonyi időszakot Jól-nak nevezik, amely magában foglalja az újévi ünnepségeket is.
2. 13 Mikulásuk van
Miért lenne csupán egy Mikulás, ha lehet 13 is? Izlandon minden egyes Mikulás vagy „Jólasveinar" olyan nevet visel, amely tükrözi a tulajdonságait. A kedvencek közé tartozik az „Ajtócsapkodó", a „Gyertyatolvaj", az „Ablakonkukucskáló" és a „Kolbászfaló". Ahogy az már biztos feltűnt, mindegyikük egy huncutabb, mint a hagyományos Mikulás.
Éjszakára az ablakpárkányon kell hagynod a cipődet, hogy biztosan kapj tőlük ajándékot. Ha rosszalkodsz, egy régi krumpli kerül csak a cipődbe. A Mikulások minden nap eljönnek, egészen karácsony estéjéig. Az első Mikulás, akit Yule Lad néven ismernek, 13 nappal karácsony előtt, december 11-én érkezik.
Hasonló témában: 4+1 karácsonyi fogás, amiből egy biztosan ott lesz az asztalodon
3. December 23-a is elég fontos
December 23-át Þorláksmessa vagy Szent Thorlakur napjának nevezik. Szent Thorlakur, Izland leghíresebb és legkedveltebb szentje december 23-án halt meg. Tiszteletére ezen a napon az izlandiak kerülik a túl gazdag vagy nehéz ételek fogyasztását, és inkább skatát, azaz erjesztett halat fogyasztanak.
Hagyományosan ekkor állítják fel a karácsonyfát is, melyet a családok a könnyű vacsora után díszítenek fel. Ez a nap az utolsó pillanatban történő bevásárlások nagy napja is, és a legtöbb üzlet éjfélig nyitva tart.
4. A szenteste a családoké
A szentestét, december 24-ét Izlandon Aðfagadagurnak hívják. Általában az üzletek délelőtt még nyitva tartanak, majd délután mindenki hazamegy a családjához. Az ünnepségek hivatalosan este 6-kor kezdődnek, ez a hagyomány a kereszténység előtti időkből maradt fenn, amikor az új nap hivatalosan nem éjfélkor, hanem ekkor kezdődött.
Az izlandiak szeretnek ilyenkor kilátogatni a temetőbe is koszorúval, gyertyákkal vagy égőkkel. Ennek eredményeként az izlandi temetők gyönyörűen ki vannak világítva a karácsonyi ünnepek alatt.
5. Rengeteg könyv és egy kis édes finomság
Fotó: Shutterstock
Izlandon a hagyomány szerint karácsonyra mindenki kap egy új ruhadarabot és egy könyvet. A karácsonyi könyvosztást „Jólabókaflóð"-nak nevezik, ami lefordítva annyit tesz: „karácsonyi könyváradat". A hagyományok a II. világháború alatt kezdődtek, amikor a könyv volt az egyetlen olyan árucikk, melyek nem vetettek ki importvámot. Emiatt az izlandiak könyveket ajándékoztak, miközben más árucikkekből hiány volt, ami a mai napig a könyvmániások országává tette őket.
A Bifröst Egyetem 2013-as tanulmánya szerint az izlandiak 50 százaléka évente több mint nyolc könyvet olvas, 93 százalékuk pedig legalább egyet.
A könyvek ajándékozásának kultúrája nagyon mélyen gyökerezik abban, ahogy a családok a karácsonyt felfogják. Általában 24-én este adjuk át az ajándékokat, és az emberek az éjszakát olvasással töltik. Sok szempontból ez a könyvkiadás gerince itt Izlandon
−mondta Kristjan B. Jonasson, az Izlandi Kiadók Szövetségének elnöke az NPR-nek.
Az izlandi könyvszakma 1944 óta minden háztartásba kiküld egy könyvismertetőt november közepén, amikor a reykjavíki könyvvásárra is sor kerül. Az emberek ebből rendelnek szentestére a barátaiknak és a családtagjaiknak. Miután az összes ajándékot kibontották, mindenki felkap egy csésze forró csokoládét, és az este hátralévő részét a könyvek olvasásával tölti a kályha mellett.
6. Karácsonyi specialitások
A karácsony napja vagy Jóladagur a túl sok evés napja a családdal. A főétel általában sült báránycomb vagy „Rjúpa", vadmadár. A „Laufabrauð" vagy levélkenyér egy másik specialitás, amelyet vékony, finom mintára vágott és megsütött tésztalapokból készítenek. Általában minden családnak megvan saját mintája van a Laufabrauðhoz.
A vacsorán általában a bárány- vagy szárnyas mellett főtt és cukrozott burgonyát és savanyú vöröskáposztát szolgálnak fel, majd tejszínhabbal tálalt tejberizs következik desszertként. A szakács egy mandulát rejt a tálba, és aki ezt megtalálja, annak egész évben szerencsét hoz. Izlandon – hozzánk hasonlóan – aznap este bontják ki az ajándékokat is.
7. Új ruha vagy támad a macska
Fotó: Shutterstock
A hagyomány szerint szenteste napján új ruhát kell felvenni, különben kockáztatjuk, hogy megesz minket a karácsonyi macska. Ez a macska egy hegyekben élő gonosz állat, amely egész évben a havas vidéken lófrál, és csak karácsonykor mászik le, hogy megrágcsálja azokat, akik nem veszik fel az új ruhájukat. A szokás onnan ered, hogy régen akkor kaptak új ruhát a gyerekek, ha jól viselkedtek és szorgalmasan segítettek a házimunkában. Lustaságra nem járt új ruha, ezért jól meg lehetett őket fenyegetni a karácsonyi macskával.
8. Január 6-án véget érnek az ünnepségek
Þrettándinn, karácsony tizenharmadik napja a karácsonyi ünnepek utolsó napja. Ezt tartják az év legvarázslatosabb időszakának, amikor a tehenek beszélnek, a fókák emberré változnak és a manók költöznek. Az izlandiak általában kitakarítják a házukat a nagy nap előtt, leszedik a karácsonyfát, és tábortűzzel ünnepelnek a fináléban.
Forrás: NPR, Country Living, Big 7 Travel, GrayLine, Inc., Guide to Iceland, Reykjavík Grapewine