Az elmúlt években egyre többször lehet hallani a hygge-ról, amely tulajdonképpen a dán emberek életszemléletének egyszavas összefoglalása. De mit is jelent ez pontosan? Elmondjuk!
De mit is takar?
A hygge (kiejtés szerint: „hooga”) már az 1800-as években is egy használt kifejezés volt, különböző meghatározásai azonban egészen a középkorig visszavezethetők.
A hygge azt az életfelfogást jelenti, amely szerint a mindennapi rohanás korában minél több időt kell szakítani arra, hogy együtt legyünk azokkal, akiket szeretünk – vagy akár egyedül, de abban mindenképp leljünk örömöt.
Ezalatt pedig nem kell mást tennünk, mint egyszerűen csak lazítani, magunkra fókuszálni és élvezni az élet egyszerű örömeit.
Ezt is olvasd el! Egy kutatás szerint ebben a húsz városban a legnyugodtabb az élet a világon
A dánok egész életüket úgy szervezik, hogy előtérbe kerülhessen a hygge.
Ennek az életfilozófiának az egyik legfontosabb szabálya, hogy nincs szabály: azokban a percekben és órákban, amikor arra koncentrálunk, hogy a lehető legmagasabb szinteken megéljük a hyggee-t, kizárólag olyan dolgokkal szabad foglalkoznunk, amelyek valóban örömmel töltenek el minket.
Az élet apró örömeinek ünneplése mindannyiunknál más dolgokban teljesedik ki; a lényeg, hogy lehetőséget és időt adjunk magunknak a lazításra és a lelassulásra.
Ez is érdekelhet! Dánia kártérítést fizet, ha megbántuk, hogy odaköltöztünk
A turizmus és a hygge
A Dániába látogató turisták egyre gyakrabban fedezik fel maguknak a hyggee-t. Bár nehezen érhető el, ha nem régi barátok, család és ismerős környezet vesz minket körül, egy hangulatos vacsora vagy séta egy olyan nyugodt városban, mint Koppenhága, sokak számára jó kiindulópontként szolgál.
Miért része mindez a dán mindennapoknak?
A hideg, sötét és nedves éghajlat az év nagy részében arra ösztönzi a dánokat, hogy együtt töltsék az időt zárt térben. Emellett más tényezők is szerepet játszanak. A hygge a dán társadalom legfőbb értékeit – az egyenlőséget és az egységes jólétét – szintén tükrözi. Ezen túl pedig az egyenlők találkozásának is tekintik, még akkor is, ha valójában egyenlőtlenek az erőviszonyok. Ezért mondhatjuk, hogy a békesség az egyik kihagyhatatlan eleme a fogalomnak.
A tél – és így az év végi ünnepek – pedig ennek a nyugodtságot és csendességet hirdető életérzésnek egyértelműen a csúcsidőszaka. De miért ne lehetne nem csak karácsony napjaiban észben tartani ezt a szellemiséget?
Forrás: Denmark.dk