Art Spiegelman: Maus

Art Spiegelman: Maus

Durván megugrottak az eladásai a betiltott holokauszt-képregénynek

Art Spiegelman klasszikusa, amely apja holokausztélményeiről szól, az Amazon slágerlistájának élén áll, miután egy Tennessee állambeli iskola betiltotta.


Art Spiegelman Maus című Pulitzer-díjas képregénye, amely apja holokauszt-túlélő élményeiről szól. Az eredetileg 1980-ban megjelent mű azóta a műfaj egyik legnagyobb klasszikusának számít. Eladásai pedig a héten a hírek szerint alaposan megugrottak az interneten. Ez a fellendülés részben annak tudható be, hogy múlt csütörtökön volt a Holokauszt Nemzetközi Emléknapja, de valószínűleg sokkal inkább annak köszönhető, hogy a Tennessee állambeli iskolaszék nemrégiben úgy döntött, hogy az emléknapot úgy ünnepli, hogy kitiltja a Maus-t az iskolákból.

A McMinn megyei iskolaszék a hónap elején 0-10 arányban megszavazta a fajsúlyos műt az iskolákból némi csúnya beszéd és meztelen nőábrázolás miatt. Azon túl, hogy sokan aggodalmuknak adtak rögtön hangot, a legtöbb ember mellett nem ment el annak az iróniája, hogy a megtörtént népírtásról szóló, komor tanulságokkal teli beszámoló valószínűleg megterhelné a gyerekeket a csúnya beszéddel és meztelenséggel. A holokauszt még egy dolog, na de csúnya szavak és pőreség? Hogy fogják feldolgozni?

Maga Spiegelman is inkább aggodalmának adott hangott, megkongatva a vészharangokat a szólásszabadságot illetően, ostobának és meggondolatlannak nevezve a döntést. Ugyanakkor az emberek reakcióként a botrányra elkezdtek gőzerővel vásárolni. A Maus összes kiadásának eladásai jelenleg az Amazon könyvek eladási rangsorának élmezőnye közelében vannak.

Érdemes megjegyezni, hogy a Maus betiltása csak a legjelentősebb eset az amerikai iskolai könyvtárak állítólagos sértő tartalmak miatt történő járőrözésére irányuló folyamatos erőfeszítésekben, amelyek egy olyan széles körben ismert és elismert művet vesznek célba, amelyről még a nem képregényrajongók is hallottak és valószínűleg olvasták.

Maia Kobabe önéletrajzi ihletésű, Gender Queer: A Memoir című képregénye például sokkal gyakrabban volt célpontja ezeknek a kis keresztes hadjáratoknak az elmúlt évben, mivel a tizenévesek szexuális valóságának őszinte és őszinte ábrázolása miatt Henry McMaster, Dél-Karolina kormányzója "pornográfnak" minősítette, és országszerte kitiltotta a könyvtárakból.

(Forrás: A.V. Club)


A figyelmetekbe ajánljuk