Anglia 17. század
1647-ben a parlament megnyerte a polgárháborút Angliában, Skóciában és Írországban, I. Károly királyt pedig fogságban tartották Hampton Courtban. Az anglikán egyházat eltörölték, és helyébe a presbiteriánus rendszer lépett. A protestáns reformáció az egész brit szigetvilágban átalakította az egyházakat, és a szent napokat, köztük a karácsonyt is, melyet eltöröltek.
A karácsony napja azonban természetesen nem telt csendben, az emberek Angliában, Skóciában és Írországban is semmibe vették a szabályokat. Norwichban már a polgármesternek is átadtak egy petíciót, amelyben a hagyományos karácsony megünneplését követelték. Ezt ugyebár nyilvánosan nem engedélyezhette, de az őrületes és agresszív lázadások miatt, az illegális ünnepségeket városszerte figyelmen kívül hagyta.
Canterburyben a szokásos karácsonyi focimeccset játszották, és ünnepi magyalbokrokat állítottak a házak ajtaja előtt. Az ünnepek alatt a bulizás egész Kentre kiterjedt, és fegyveres erőt kellett bevetni a mulatozás megszakítására.
De sokan a karácsonyi ünnepséget Westminster szívében ünnepelték, és az ottani Szent Margit templom (amely az apátság része) felügyelőit letartóztatták, mert nem tudták megakadályozni az ünneplést, illetve megállítani a tömeget. London utcáit szintén magyallal és borostyánnal díszítették fel, az üzleteket zárva tartották. London polgármesterét pedig bántalmazták, amikor a város saját harcedzett veterán ezredeinek segítségével megpróbálta letépni a karácsonyi díszeket.
A suffolki Ipswich és Bury St Edmunds szintén zűrösen ünnepelte a karácsonyt. Szöges botokkal felfegyverzett fiatalemberek járőröztek az utcákon, rábeszélve a boltosokat, hogy maradjanak zárva.
Az egész országban káosz uralkodott.
Következmény
A norwichi karácsonyi zavargások utóhatása volt a legdrámaibb. A polgármestert 1648 áprilisában Londonba idézték, hogy magyarázatot adjon a karácsonyi mulatságok betiltásának elmulasztására, de a tömeg lezárta a város kapuit, hogy megakadályozza az elhurcolását. Ekkor ismét fegyveres erőket vetettek be, és az ezt követő zavargásokban felrobbant a városi lőszerraktár, amely minimum negyven ember halálát okozta.
Norwich városa azonban nem volt egyedül. Kentben a nagy esküdtszék úgy döntött, hogy a karácsonyi ünnepségekre járó randalírozóknak nincs más választásuk, mint a törvény előtt felelni, és a megye túláradó lázadásba kezdett a parlament ellen. A királypártiak kihasználták a népi elégedetlenséget, és elkezdték összeszervezni a lázadókat.
A pártok indulatai 1647-ben és 1648-ban egymás utáni zavargásokhoz vezettek, ezek a forrongások pedig igencsak komoly lázadásokhoz, amelyek viszont azon a nyáron a második polgárháborút okozták. Károly királyt a háborúban elszenvedett vereségét követően bíróság elé állították és kivégezték. Amely szintén forradalmat eredményezett, Nagy-Britannia és Írország pedig köztársasággá vált – mindezt pedig a karácsony idézte elő, a szeretet ünnepe.