A brit királyi család élete hosszú évszázadok óta a nagyközönség előtt zajlik: épp ezért figyelnek megrögzötten arra, hogy mindig a pompát, a hagyományok tiszteletét és a stabilitást sugározzák magukról. A csillogó felszín alatt azonban rengeteg botrány húzódik meg, a família története pedig egyet jelent a lázadók és a szabályszegők történeteivel is: azokéval, akik személyiségüknél fogva nem illettek a szigorú protokoll kereteibe, vagy épp szándékosan rúgták fel azokat.
VIII. Eduárd brit király
A brit királyi családban kétféle szerep létezik: az uralkodóé és mindenki másé. Bár tény, hogy az egész família megmozdulásait nyomon követi a világ, amit az éppen aktuális király vagy királynő tesz, az mindig különösen nagy hangsúlyt kap.
Még több hír a királyi családról! Romlott az állapota, ezért kényszerpihenőre kötelezték Károly királyt
Épp emiatt talán nem túlzás azt állítani, hogy
a família legismertebb fekete báránya nem más, mint VIII. Eduárd király, aki az első és egyetlen olyan brit uralkodó, aki önként mondott le a trónról.
A király ugyanis az amerikai, ráadásul többszörösen elvált Wallis Simpsont szerette volna feleségül venni, ám ez – tekintve, hogy VIII. Eduárd uralkodóként az anglikán egyház feje is volt – egyszerre volt felháborító és kivitelezhetetlen.
II. Erzsébet nagybátyja a szerelmet választotta a trón helyett, amiért a családja – és a brit közvélemény jelentős része – egészen a haláláig úgy bánt vele, mintha soha nem is létezett volna. Jó példa erre édesanyja, Teck Mária, aki szinte szóba sem állt a fiával élete végéig.
Később ráadásul kiderült az is, hogy
VIII. Eduárd rövid uralkodása alatt többször is próbált szövetséget kötni Hitlerrel, ami visszavonhatatlanul a család szégyenfoltjává tette őt.
Margit hercegnő, Snowdon grófnője
II. Erzsébet húga, Margit hercegnő fiatalkorától kezdve a bulvárlapok legfelkapottabb szereplője volt, amit a korabeli források szerint kifejezetten élvezett. A brit közvélemény az élete során mindig „lázadó hercegnőként” hivatkozott rá, ami a tettei alapján teljesen érthető is volt.
Margit ugyanis imádta a társasági életet, sosem vetette meg az alkoholt és szinte élete végéig láncdohányos volt.
A hercegnő megítélése nem teljesen egyértelmű, amit elsősorban a nővérének, II. Erzsébetnek köszönhet. Az egykori uralkodó miatt ugyanis senki nem merte nyilvánosan kritizálni Margitot, ráadásul az emberek nagy többségének kifejezetten tetszett a hercegnő kissé rebellis és II. Erzsébethez képest sokkal emberközelibb viselkedése.
Margit a magánéletében sem fogta vissza magát: sosem titkolta, hogy csalja a férjét, ami a királyi családban hatalmas botrányt okozott.
András, York hercege
András, York hercege immár kivülállónak számít a családban és több címétől is megfosztották
Fotó: Dan Kitwood/Getty Images
II. Erzsébet fiáról már fiatalkorában is sok negatív hír terjedt el a brit bulvársajtóban: sokáig vádolták azzal, hogy kontroll nélkül szórja a pénzt és az is felmerült, hogy rendszeresen hűtlen a feleségéhez.
Ez is érdekelhet! Bármit megtehetnek, de ez az egy dolog tilos Katalin és Vilmos gyermekei számára
A valódi botrány azonban csak az elmúlt években robbant ki körülötte, amikor kiderült, hogy szoros kapcsolatot ápolt Jeffrey Epsteinnel, a hírhedt amerikai üzletemberrel, aki bűnösnek vallotta magát többek közt kiskorú prostitúcióra való felbujtásában, valamint szexuális emberkereskedelemben is.
Ezek után egy Virginia Giuffre nevű nő nyilvánosan vádolta meg a herceget azzal, hogy fiatalkorában szexuális kapcsolatot létesített vele Epstein közvetítésével. András később egy rendkívül kellemetlen televíziós interjúban próbálta tisztázni magát, de a dolog visszafelé sült el, hiszen a magyarázkodása csak további tisztázatlan kérdéseket vetett fel.
A herceg személye olyannyira terhessé vált a királyi család számára, hogy
végül testvére, III. Károly király kénytelen volt megfosztani több címétől is, így András már az Ő Királyi Fensége megszólítást sem használhatja.
Sarah Ferguson, York hercegnéje
York hercegéje csalta a férjét és pénzért teregette ki a királyi család szennyesét
Fotó: Tinseltown / Shutterstock.com
Sarah Fergusonnak, András herceg volt feleségének a rangja alapján valójában sosem kellett volna különösebben ismertté válnia – végül azonban annyi kellemetlen helyzetbe keveredett, hogy a britek igazi botrányhősként tekintenek rá.
Először is azzal váltott ki ellenszenvet, hogy az 1986-ban kötött házasságát 1996-ban felbontotta, annak ellenére, hogy a hírek szerint II. Erzsébet is hosszan győzködte ennek ellenkezőjéről.
Csakhogy ekkor York hercegnéjének már nem nagyon volt választása. 1992-ben ugyanis lesifotósok rajtakapták, amint a „pénzügyi tanácsadója”, John Bryan épp a lábujjait nyalogatja egy nyaralás során.
Az igazi botrány azonban akkor robbant ki, amikor 2010-ben kiderült, hogy Fergusson bizonyíthatóan pénzt fogadott el annak érdekében, hogy bejárást kínáljon oknyomozó újságíróknak a palotába. Az igazán megdöbbentő mégis az, hogy a hírek szerint II. Erzsébet annyira kedvelte a közvetlen és éles eszű hercegnét, hogy végül mindent megbocsájtott neki.
Harry és Meghan, Sussex hercege és hercegnéje
Harry és Meghan rágalmai nem maradtak következmények nélkül
Fotó: Chris Jackson - Pool/Getty Images
Harry herceg elérte azt, ami csak keveseknek sikerült a királyi családban: a família egyik legnépszerűbb tagjából ugyanis pillanatok alatt vált a legkevésbé kedvelt figurává.
A herceg már fiatalon is viszonylag nagy botrányokba keveredett: a hírek szerint szexpartikon vett részt, egy halloweeni ünnepség alkalmával pedig horogkeresztes, náci egyenruhában pózolt.
Ezt is olvasd el! Álmatlan éjszakák: stressz és folyamatos aggódás jellemezte Beatrix hercegnő terhességét
Ezek azonban eltörpülnek amellett, ami 2020-ban történt: ekkor ugyanis feleségével, Meghan Markle-lel együtt lemondott a királyi kötelezettségeiről és az Egyesült Államokba költözött.
A „Megxit” néven elhíresült döntés jelentős felháborodást váltott ki, főleg azután, hogy
Harry és Meghan az Oprah Winfrey-nek adott interjúban rasszizmusra, érzelmi elhanyagolásra és családon belüli konfliktusokra panaszkodtak.
Harry azóta több alkalommal is nyilvánosan kritizálta a királyi családot, különösen a saját, A tartalék című könyvében, melyben droghasználatáról is őszintén vallott.