Boris Johnson a 2019-es választási győzelem után lépett be a Downing Street 10-be (No 10). Most, hogy kormánya összeomlott, drámai módon lemondott miniszterelnöki tisztségéről. Hogy megértsük, hogyan jutottunk idáig, összeszedtük a négy legfontosabb tudnivalót Boris Johnson bukásáról.
1. Hazudott a miniszteréről
Boris Johnson Chris Pincher botránya körüli hazugságai bizonyultak az utolsó, mégis sorsdöntő szikrának, ami végül felgyújtotta az egész házat. A konzervatív frakcióvezető-helyettest azzal vádolták, hogy június 29-én a Piccadillyn található Carlton Clubban két férfit fogdosott. Ez újabb vádakat váltott ki Pincher ellen. Fontos, hogy ezek egy része még azelőttről származik, hogy Johnson idén februárban kinevezte Pinchert frakcióvezető-helyettesnek.
Pincher lemondott a tisztségéről, és megfogalmazott egy levelet, amelyben azt írta, hogy aznap este túl sokat ivott a Carlton Clubban, és zavarba hozta magát.
A No 10 és több miniszter ragaszkodott ahhoz, hogy Boris Johnson nem tudott a Pincherrel szembeni konkrét vádakról, amikor februárban előléptették miniszterré. Napokkal később azonban egy forrás megerősítette, hogy ez hazugság volt, és Johnson tudott a Pincher elleni hivatalos panaszokról.
Dominic Cummings volt főtanácsadó azt állította, hogy a miniszterelnök tréfásan úgy jellemezte a politikust, hogy „Pincher a neve, Pincher a természete", jóval azelőtt, hogy kinevezte volna.
Július 4-én Johnson elismerte, hogy tudott egy Pincher elleni 2019-es panaszról, és bocsánatot kért, amiért előléptette. Dominic Cummings állítását nem kívánta kommentálni.
If 🛒 didn't know about Pincher as he's claiming, why did he repeatedly refer to him laughingly in no10 as 'pincher by name pincher by nature' long before appointing him...?
🛒 lying again but even the Pravda-Mail struggling to spin the latest lies...#RegimeChange coming
— Dominic Cummings (@Dominic2306) July 2, 2022
2. Többször is bocsánatot kellett kérnie az általa hozott szabályok megszegése miatt
Tavaly novemberben olyan hírek láttak napvilágot, hogy a világjárvány idején a Downing Streeten egy sor, a zárva tartási szabályokat megszegő partit tartottak. Johnson kitartott amellett, hogy minden útmutatást maradéktalanul betartottak a No 10-ben. Ismét kiderült azonban, hogy Johnson nem mondott igazat.
Később megbírságolták, amiért részt vett az egyik illegális összejövetelen, amelyet 2020 júniusában, a születésnapján tartottak, és bocsánatot kért, amiért elment egy kerti partira, miközben az országot lezárták.
Sue Gray, a Partygate-botrány hivatalos vizsgálatát vezető magas rangú köztisztviselő feltárta, hogy 2020 májusa és 2021 áprilisa között 16 illegális rendezvényre került sor a Downing Streeten.
3. A konzervatív párt rendkívül megosztott
A Chris Pincherrel kapcsolatos legújabb botrány nyomán 59 konzervatív miniszter és magántitkár mondott le, köztük Rishi Sunak exkancellár és Sajid Javid volt egészségügyi miniszter. A lemondólevelekben sokan a jelenlegi kormány „integritásának" hiányára hivatkoznak távozásuk okai között.
További öt miniszter jelentkezett és sürgette Johnson távozását, köztük a korábban hűségesnek számító belügyminiszter Priti Patel, az új kancellár Nadhim Zahawi és Suella Braverman igazságügyi miniszter.
A BBC jelentése szerint 13 kabinetminiszter továbbra is lojális Johnsonhoz, köztük Liz Truss külügyminiszter, Dominic Raab miniszterelnök-helyettes és igazságügyi miniszter, valamint Jacob Rees-Mogg Brexit-miniszter.
De már a Pincher-ügy előtt is rendkívül megosztott volt a konzervatív párt. A június 7-én tartott bizalmatlansági szavazáson Johnson 211 (59%) támogató voksot kapott, a maradék 148 képviselő ellene szavazott.
A másik megosztó kérdés nem más, mint Johnson válasza a megélhetési válságra. A rekordmagas, 9,1%-os infláció miatt sok brit embernek minden eddiginél nehezebb a megélhetés. Ennek ellenére Johnson kormánya áprilisban megemelte az adókat, ami tovább növelte a szakadékot támogatói és a párt többi tagja között.
4) A Brexit nem sikerült olyan jól, mint remélték
Johnson jelszava, az „Intézzük el a Brexitet", segített neki választást nyerni, de hogy mennyire váltotta be ezt az ígéretét, az vitatható.
Két évvel azután, hogy Nagy-Britannia kilépett az EU-ból, Johnson kormánya azt mondta, hogy fel akarja bontani az általa aláírt megállapodást. Ez segíthetne megoldani a kereskedelmet szabályozó jegyzőkönyvvel kapcsolatos észak-írországi problémákat. Míg pártjának egyes tagjai támogatják ezt, mások már a nemzetközi jog megszegésének gondolatától is irtóznak. A források szerint a Brexit távolról sincs „kész", továbbra is megosztja a Konzervatív Pártot, és hozzájárult a miniszterelnök kiszorításához.
Johnsonnak nincs integritása, hozzáértése és víziója
– mondta Jeremy Hunt konzervatív képviselő és volt miniszter júniusban, ugyanabban a hónapban, amikor a Konzervatív Párt két választási vereséget szenvedett.
Forrás: Marie Claire UK