Agatha Christie korát meghaladó intelligencijával, humorával, valamint furfangos történeteivel hamar a világirodalom egyik legnagyobb alakja lett. Igazi írógéniusz volt, aki képes volt kultusz építeni hosszú szálon futó történetei, valamint azoknak karakterei köré. De vajon mindent tudunk róla? Cikkünkben 5 olyan érdekességet ismertetünk róla és könyveiről, ami talán még a legnagyobb rajongókat is meglepi.
Demencia?
Agatha Christie évtizedeken keresztül csavaros fordulatokkal átszőtt, magas színvonalú regényeket írt. Életének utolsó néhány regényében azonban mintha írói képességei kifakultak volna: történetei sokkal kiszámíthatóbbak, egysíkúvá váltak. A Torontói Egyetem kutatói elemezték Christie könyveit és egy tanulmányban megállapították, hogy az utolsó néhány regényében a szókincse drámaian kevesebb, ahogy a mondatok összetettsége is leegyszerűsödtek. Habár sosem diagnosztizálták demenciával, a feltételezések szerint Alzheimer-kórban vagy ahhoz hasonló betegségben szenvedett.
Ez is érdekelhet! 4 könyv, amit egyetlen hétvége alatt kiolvashatsz
Visszatérő karakterek
Fotó: Shutterstock
Talán csak a figyelmes olvasóknak tűnik fel, hogy Christie létrehozott egy saját irodalmi univerzumot, amelynek karakterei visszaköszönnek egyes regényeiben. A Poirot- és a Miss Marple-történetekben például számtalan olyan szereplőt ismerhetünk meg, akikkel már egy korábbi regényben is találkoztunk. Az egyik ilyen a Bűbájos gyilkosok című könyv, amiben összesen 4, korábban már bemutatott karaktert is felismerhetünk.
Ő maga is megjelent a könyvekben
Christie írásait kimért hangvétel jellemzi, néha pedig előfordult, hogy egy-egy karakteren keresztül saját magát véleményezte: a Poirot-regényekben feltűnő ünnepelt író, Ariadne Oliver karakterét eredetileg saját magáról mintázta, és meglehetősen lenéző hangnemben ír a karakter sikereiről és a hírnévről egyaránt.
Utálta Poirot-t
Az író által megalkotott egyik legnépszerűbb karakter Hercule Poirot, az alacsony belga detektív. A ma is népszerű, megfilmesített karakter összesen harminc könyvben szerepelt. Az eredeti terve az volt, hogy egy olyan nyomozót hoz létre, aki különbözik a ’20-30-as évek népszerű detektívjeitől, akik jellemzően arisztokraták voltak. Az alacsony, köpcös belga valójában zseniális ötletnek bizonyult. Egy idő után azonban az író megutálta a karaktert, több interjúban is kifejtette, hogy azt kívánja, bárcsak népszerűtlenné válna, így nem kellene többet róla írnia.
Érdekesség, hogy a regényekben is érezhető egyfajta távolságtartás Christie részéről. A leírásai mindig csak külsőlegesek, sosem kapunk képet arról, hogy vajon milyen belső gondolatokkal rendelkezik a nyomozó.
Olvasd el ezt is! Izgalom a köbön: 5 film, amit a misztikum jár át
Ki lehet a gyilkos?
Agatha Christie saját elmondása szerint amikor új regény írásába kezdett, gyakran még ő maga sem tudta, hogy ki a gyilkos. Valójában ugyanúgy próbálta kibogozni a nyomokat, akárcsak az olvasó: menet közben találta ki a tettes indítékát és a fontos részleteket. A legtöbb történetének egyik kulcsfontosságú elemét képezi, amikor a karakterek tévesen feltételeznek dolgokat a gyilkossal kapcsolatban. Ezek valószínűleg ugyanazok a lehetséges megoldások, amelyeket Christie maga is felvetett, hogy felgöngyölítse a rejtélyt.
(Forrás: Thought Co.)