Az Egyesült Királyság nemzeti szinkrotron-tudományos létesítményének, a Diamond Light Source-nak egy erős röntgensugarával a fizikusok meg tudták határozni az emberi sejtekben található 46 kromoszóma egyedi tömegét.
A kromoszómák tömege a vártnál lényegesen magasabb, körülbelül hússzor nagyobb, mint a benne lévő DNS.
Ez valószínűleg bizonyíték a kromoszómákon belüli más ismeretlen elemek további tömegére, amelyeket még fel kell fedeznünk a szakemberek szerint.
"A DNS tömegét az Emberi Genom Projektből ismerjük, de ez az első alkalom, hogy pontosan meg tudtuk mérni a kromoszómák tömegét, amelyek tartalmazzák ezt a DNS-t"
– nyilatkozta Ian Robinson biofizikus, a University College London munkatársa.
Az eredmények alapján minden sejtünk 46 kromoszómája 242 pikogrammot nyom (ami egy gramm több milliárdnyi része).
De mik is a kromoszómák? A kromoszómák olyan kis szálszerű DNS-csomagok, amelyek megtalálhatók az élő szervezetek sejtmagjában.
Minden kromoszóma tartalmaz egy DNS-t, ez pedig tartalmazza az adott szervezet fejlődéséhez és életben maradásához szükséges genetikai utasításokat.
Az emberek 23 kromoszómapárral rendelkeznek, amelyek 22 számozott kromoszómapárt (autoszómát) és egy pár nemi kromoszómát képviselnek. A kromoszómák megakadályozzák a benne lévő DNS kibomlását, elősegítve szerkezetének fenntartását.
Hogy mérték meg a kromoszómákat? Egy röntgen ptychography nevű technika segítségével. A szinkrotron részecskegyorsító egy típusát használták erőteljes röntgensugarak előállításához.
Amikor a röntgensugarak áthaladnak a kromoszómákon, a tudósoknak segítséget nyújtanak a kromoszóma nagy felbontású 3D rekonstrukciójának létrehozásában.
Még nem tudják a szakemberek, milyen elemeket rejt a kromoszóma, melyeknek tömegére most derült fény, ám Archana Bhartiya, a londoni University College munkatársa szerint egy biztos:
"A kromoszómák jobb megértése fontos következményekkel járhat az emberi egészségre nézve".
(Forrás: Science Alert)