Az egyik legrégebbi ismert háborús temető, amelyet a Nílus folyó völgyében fedeztek fel, nem abból a csatából származik, mint azt valaha gondolták a szakemberek.
A Jebel Sahaba néven emlegetett ősi temetkezési helyen eltemetett emberek ugyanis valószínűleg erőszakos összecsapások sorozatának voltak kitéve, nem pedig egyetlen, tragikus támadásnak, ahogyan korábban vélték.
A kutatók szerint az éghajlatváltozás lehet az oka az összecsapásoknak. A szakemberek 61 személy csontjait vizsgálva több mint száz új sérülés jeleit találták, amelyek legtöbbje nem volt halálos.
A csontvázak egynegyede gyógyult és meg nem gyógyult sebeket hordozott, ami arra utal, hogy ez a vadászó-gyűjtögető csoport életében többször is brutális erőszakos epizódokat élhetett át.
Úgy tűnik, hogy a trauma legnagyobb részét olyan fegyverek okozták, mint a nyilak vagy dárdák, ami azt jelenti, hogy a támadások valószínűleg a csoporton kívülről és nem belülről érkeztek.
Mivel a férfiakat, a nőket és a gyermekeket egyaránt hasonló módon érintették és temették el, a szerzők szerint az erőszakot csatározások okozták.
"Elvetjük azt a hipotézist, miszerint Jebel Sahaba egyetlen hadviselési eseményt tükröz, az új adatok alátámasztják a személyek közötti erőszak szórványos és visszatérő epizódjait"
─ írják a tanulmány szerzői. Szerintük valószínűleg a nagyobb éghajlati és környezeti változások váltották ki ezeket.
A Jebel Sahaba temető 13 400-18 600 évvel ezelőtt keletkezett és a szervezett erőszak egyik legrégebbi példájának bizonyítékául szolgál.
Amikor az 1960-as években először fedezték fel a tömegsírhelyet, a régészek azt gondolták, hogy ez egyetlen brutális háborút tükröz, de a Francia Nemzeti Tudományos Kutatóközpont és a Toulouse-i Egyetem szakemberei most cáfolják ezt az elképzelést.
A Nílus folyó környéke könnyű hozzáférést biztosított a vízhez, ám előfordult, hogy a víz ingadozásai miatt nem volt sok föld, ahol élni lehetett. Az utolsó jégkorszak végén továbbá hiperszáraz területté változott a Szahara keleti sivataga.
Hamarosan az a néhány ideális hely, ahol még lehetett élni, zsúfolásig megtelt a vadászó-gyűjtögetőkkel, az erőforrásokért folytatott verseny pedig felpezsdült. Emiatt csatázhattak folyamatosan az emberek, akik végül a Jebel Sahaba temetőbe kerültek.
"Az éghajlatváltozás által kiváltott területi és környezeti nyomás valószínűleg felelős ezekért a konfliktusokért a Nílus-völgy kulturálisan elkülönülő félig ülő vadász-halász-gyűjtögető csoportjai között"
─ összegzik a szerzők.
(Forrás: Science Alert)