Újabb kedd, újabb internetes gyűjtés tőlünk, nektek. Előző héten megtudhattuk, mit tanácsolna Daniel Craig a következő James Bondnak, hogy milyen utat járt be az egykor fekete aranyként emlegetett bors, valamint hogy mi a kulturális háttere a kínai nők gúzsba kötött lábának.
James Bond tanácsa James Bondnak
Új korszakot köszönt a James Bond-univerzum, Daniel Craig ugyanis utoljára játszotta el őfelsége titkosügynökét a franchise Nincs idő meghalni című filmjében. Arról ugyan egyelőre nincs információ, hogy ki alakítja majd a következő 007-est, a jó tanácsok osztogatásába azonban már most belekezdett Craig.
Hol élünk majd 20 év múlva?
Az emberiség mindig is alkalmazkodott a változó időjáráshoz, és – ha szükség volt rá – olyan területekre költözött, ahol az életet nem veszélyeztette semmi. Az egyre szélsőségesebb időjárási viszonyok azonban fokozatosan nehezítik a tengerpartok mentén élő közösségek életét. De vajon mi lesz a megoldás? Hol élünk majd 20 év múlva?
Az első McDonald's Oroszországban
Sokáig elképzelhetetlen volt, hogy a szocializmus fellegvárának számító Moszkvába olyan kapitalista cégek betegyék a lábukat, mint mondjuk a McDonald's. A Szovjetunió felbomlásával azonban megnyíltak a kapuk, a legismertebb gyorsétterem-lánc pedig 1990-re meg is nyitotta első éttermét az orosz fővárosban. Az alábbi felvételek a nyitás napján készültek. Egyes városi legendák szerint az étterem előtt álló sor olyan hosszú volt, hogy a leghátul állók valójában azt sem tudták, mire várakoznak.
A fekete arany
Bár a fekete bors ma már a legtöbb éléskamra egyik legalapvetőbb fűszere, volt idő, amikor olyan ritkaságszámba ment, hogy fekete aranyként tartották számon. A fűszer a 15. században kezdte meg világ körüli útját, miután a portugál utazó-felfedező, Vasco da Gama Indiában megismerkedett vele a helyiek révén. De vajon mi kellett ahhoz, hogy az egykori méregdrága fekete bors mára minden konyha polcán megtalálható legyen?
A téglalapforma szerepe az építkezésben
Bizonyára valamennyien észrevettük már, hogy a legtöbb újépítésű lakás külső része téglalap alakú panelekből áll. Ezek néha egyszínűek, néha meg több, de a formájuk sosem változik. A folyamat még a 20. században kezdődött el, és elég érdekes dolog áll a hátterében.
Az első női tetoválóművész
Az alábbi felvételen Maud Wagner, az első ismert női tetoválóművész látható, 1907-ben. Wagner 1877-ben született Kansasban, akrobataként és gumiemberként is tevékenykedett, számos vándorcirkuszban dolgozott. Ezt a képet utólag színezte ki Sanna Dullaway.
A bázisugrók paradicsoma
Norvégia lett a bázisugrók kedvenc helye – a sport a repülőgépek helyett rögzített helyekről történő ejtőernyős ugrást jelenti. Amellett, hogy a bázisugrás az egyik leglátványosabb extrém sport, leginkább az életérzésről, a pillanat megéléséről és természetesen a jelenben való létezésről szól.
A fenyőmag ára
A fenyőmag régóta népszerű árucikk, melynek oka egyedi ízében, hagyományos receptekben való egyszerű felhasználásban és egészségügyi előnyeiben keresendő. Nem is csoda, hogy a világ egyik legdrágább dióféléjéről beszélünk, melynek kilogrammonkénti ára meghaladhatja a 36 ezer forintot. De vajon mi lehet ennek az oka?
A kínai lábkötés
Képzeld el, hogy ötéves korodtól kezdve groteszk szögekbe hajlítják, és időnként eltörik a lábadat – mindezt azért, hogy végtagod ne nőjön nagyobbra annál a bizonyos méretnél, ami megfelel a szépségideálnak. Ijesztő, igaz? Pedig Kínában nagyjából 1000 évig így éltek a nők. Egy teljes évezred totális fájdalomban.
Ki lehetett az első európai az amerikai kontinensen?
Nem biztos, hogy Kolumbusz Kristóf! Erre enged következtetni legalább is Egy milánói szerzetes által 1345 körül írt dokumentumban, melyben tudósok egy Észak-Amerika atlanti partvidékére célzó utalást találtok. Ha ezt az állítást sikerül alátámasztani, akkor az azt jelenti, hogy az olasz tengerészek 150 évvel megelőzték Kolumbuszt.