A Nagy Ő korában eltűnődhettünk már azon, hogy együtt maradunk-e választott partnerünkkel. A mesterséges intelligencia vajon megmondaná?
Sajnos a házasságok fele válásban végződik, így a kapcsolatok annyira biztosak, mintha feldobnánk egy érmét.
A Netflixen megjelenő sorozat, The one (Az igazi) azt állítja a középpontba, hogy DNS minták alapján megtalálhatják nekünk a szakemberek a Nagy Ő-t. A valóságban ez előfordulhatna?
A Házasság első látásra (Married at first sight) című tévéműsorban továbbá pszichológusok profilelemzése alapján állítanak párokba embereket. Emellett rengeteg társkereső, így a Badoo, e-Harmony, Hinge, Coffee Meets Bagel is alkalmaz olyan algoritmusokat, melyek befolyásolják a párválasztást.
A Black Mirror (Fekete tükör) című sorozat Hang the dj című epizódja is arról szól, hogyan befolyásolhatnák és irányíthatnák mások helyettünk a párkeresést.
Jelenleg azonban nehéz megállapítani, hogy azok a társkeresőket birtokló cégek, akik valamilyen algoritmust alkalmaznak az optimális partner megtalálásában, zsákbamacskát vagy titkos szerelem szérumot árulnak-e nekünk.
De hogyan lehetne bejósolni azt, hogy egy pár tagjai együtt maradnak-e? A pszichológia szerint nagyon fontos az, hogy mennyire elkötelezettek egymással szemben.
Az elkötelezettség három faktortól függ. Először is, számít az, hogy mennyire elégedettek a pár tagjai a párkapcsolattal. Másodszor, mennyire érzik azt, hogy több megfelelőbb opció lenne számukra. A harmadik az anyagi és érzelmi befektetés mértéke. Minél nagyobb a befektetés, annál tovább tarthat a kapcsolat.
A kutatások alapján a párkapcsolat kimenete 25 százalékban jósolható be a jelenlegi elkötelezettség révén.
A tudomány szerint minél nagyobb az érzelmi és anyagi befektetés, annál biztosabb egy kapcsolat jövője.
Egy másik vizsgálatban, melyet 11 ezer résztvevővel végeztek, arra jutottak, hogy annak észlelése, vajon a másik szeretne-e velünk lenni, az irányába érzett hála és elégedettség-érzés, a kielégítő szexuális együttlétek és a viták száma határozza meg a legjobban a párkapcsolat jövőjét.
Ezen faktorok felmérése azonban igen nehéz, mivel vannak olyan tudattalan motivációink is a másikkal szemben, melyet nem tudnánk megfogalmazni, amikor egy kutató megkérdezi.
Egy másik módja a bejóslásnak egy kevésbé tudatos dolog elemzése, ilyen a nyelvhasználat is. Egy kutatásban például azt találták, hogy azok a nők, akik többet használják azt a szót, hogy „én" elégedettebbek voltak párkapcsolatukkal.
A több „te", „tied" szó viszont kevésbé jósolja be a párkapcsolati elégedettséget.
A nyelv emiatt fontos eszköz lehet abban a mesterséges intelligenciában, amely a jövőben párt keres nekünk.
(Forrás: Psychology Today)