Az idei szezon kezdete számos országban hűvös és napfényhiányos volt, ami nem kedvezett a kaliforniai paprika fejlődésének. A jelentés szerint Hollandiában és Belgiumban a magas energiaárak miatt a termelők nagy része döntött úgy, hogy inkább nem is próbálják meg fűtéssel kivédeni ezt a hideghullámot, hanem pár héttel későbbre tolják a betakarítást. Spanyolországban a novemberi alacsonyabb hőmérsékletek miatt a januári termés várhatóan alacsonyabb lesz, ezzel szemben Izraelben a hőmérséklet emelkedése miatt némi csúszást követően ugyan, de összességében valamivel kedvezőbbé vált a kép, és a termelés már február elején visszaállhat a normál szintre – írja a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) a FreshPlaza legfrissebb világpiaci áttekintése alapján.
Részint a későbbi ültetés, részint a kedvezőtlen időjárás miatt lelassult a holland és belga termelés, mivel az egekbe szökő energiaárak miatt mindenki igyekezett spórolni a fűtéssel és a világítással, márpedig az eddig beérkezett adatok szerint ez a január historikusan sötét, fényszegény hónapnak néz ki.
A termesztők szerint a betakarítás néhány hetet csúszni fog, ami egyben azt is jelenti, hogy kora tavasszal szűkös kínálat várható ebből a paprikatípusból.
Márciusban hagyományosan nehéz megoldani a piac ellátását, csakhogy az idei év még a korábbiaknál is bonyolultabbak ígérkezik: mindenki árgus szemekkel figyeli a spanyol importot. A déli országokból érkező behozatal általában február végén kezd csökkenni, csakúgy, mint a minőség, így az áruházakban a ritkásan berakott polcok, és a termékek mellett a rosszabb minőségre figyelmeztető feliratok szokványos, visszatérő jelenségnek számítanak március elején.