A tudósok olyan földalatti elektromos aktivitást kezdtek észlelni, amely sokszor hetekkel előre jelzi a földrengést.
Egy új kutatás alapján az aktivitást gázok okozzák, amelyek felgyűlnek és elzáródnak egy esetleges földrengés előtt. Ez akkor történhet, amikor a földalatti át nem eresztő kőzetrétegek elzárják a víz áramlását. Ezt egy hibaszelep okozza.
Amikor a hibaszelep megreped és csökken a nyomás, a csapdába esett vízben oldott szén-dioxid vagy metán szabadul fel. Amint a gáz megjelenik, a repedezett felületekről felszabaduló elektronok a gázmolekulákhoz kapcsolódnak, és felfelé haladva áramot generálnak.
Laboratóriumi beállítások segítségével a kutatók kvarc, gabbró, bazalt és finomszemcsés gránit reakcióit tesztelhették kicsinyített földrengésszerű szimulációkban. Kimutatták, hogy az elektromos gázáramok valóban összekapcsolódhatnak a kőzettöréssel.
A gáz elektromosságának mértékét befolyásolhatja a kőzet típusa is. A gránitot tartalmazó kőzetek ugyanis olyan rácshibákkal rendelkeznek, amelyek idővel megfogják a párosítatlan elektronokat, és ez nagyobb áramhoz vezet.
Az elektromágneses kitörésekkel kapcsolatos egyéb hipotézisek között szerepel az az elképzelés, hogy maguk a kőzetek is kellő megterhelés mellett és kellő hő hatására félvezetővé válhatnak, míg más szakértők szerint ezek a kitörések egyáltalán semmit sem bizonyítanak.
A kutatás segíthet a jövőbeni földrengések precízebb megértésében és bejóslásában.
(Forrás: Science Alert)