Együtt ebédel a család
Fotó: James Besser / Unsplash
A Nestlé által készített reprezentatív kutatás a magyar családok étkezési szokásait vizsgálta a karantén ideje alatt. A válaszokból kiderül, hogy a koronavírus-járvány miatti kijárási korlátozások és a megváltozott életvitel - az otthoni oktatás és a távmunka - jótékony hatással van a családi étkezésekre; a háztartások felében pedig a gyerekek is kiveszik a részüket a konyhai munkából.
Ha közös sütés-főzésről van szó, a palacsinta a kedvenc; a szülők közel fele vonja be a gyerekeket ezen finomság elkészítésébe.
A karantén alatt a válaszadók egyharmada együtt ebédelt a családjával, náluk ez lett a nap fő étkezése. A megkérdezettek negyven százaléka szerint nem történt változás a járvány előtti időhöz képest; ők többségében férfiak, és közel kétharmaduk vidéken lakik.
A gyerekek is segítenek
Fotó: Kelly Sikkema / Unsplash
Tízből öt családnál hetente többször is közreműködnek a gyerekek a sütés-főzésben, bár napi szinten már kevesebben segítenek. Sok háztartásban a gyerekek döntenek a menüről, így közvetetten bár, de ők is hozzájárulnak a család táplálkozási szokásainak alakításához. Nagyon népszerűek a különböző édességek és péksütemények is, ezek elkészítésénél szintén szívesen segédkeznek a kisebbek.
Mindössze a válaszadók közel negyede mondta azt, hogy náluk semmilyen konyhai feladatot nem látnak el a gyerekek. Általánosan viszont az jellemző, hogy a felnőttek bevonják a gyerekeket az ételkészítésbe, legyen szó a recept kiválasztásától kezdve a tojások feltörésén át az alapanyagok előkészítésééig.
Szakácskönyv helyett online receptek
Fotó: Elly Fairytale / Pexels
A napi menü kiválasztásánál legtöbbször a közös ízlés a mérvadó. A válaszadók háromnegyede úgy főz, hogy az étel minden családtag ízlésének megfeleljen, és csak ezt követő szempont, hogy egészséges és tápláló étel kerüljön az asztalra. A megkérdezettek kicsit több mint felének fontos, hogy az otthoni alapanyagok felhasználásával készüljön az ebéd. A házhoz rendelt ételek aránya alacsony; csupán a válaszadók 7 százaléka választja ezt a lehetőséget a főzéssel szemben.
A receptválasztáshoz mindenféle segítséget igénybe vesznek a szülők, de a gyerekek kívánsága a megkérdezettek közel 80 százalékánál döntő szempont.
A kutatásból az is kiderül, hogy bár vidéken az ebéd többségében a családi recept szerint készül, összességében már elsősorban az interneten vadászunk ötletek és receptek után.