2000. július 16-án, 20 éve, ötvenhat éves korában hunyt el Petri György Kossuth- és József Attila-díjas költő, műfordító, újságíró. Öt fontos emléket gyűjtöttünk össze halálának évfordulójára.
A kezdetek
1943. december 22-én, a második világháború alatt, egy óvóhelyen született Budapesten. Viszonylag korán, már 11-12 évesen a költői hivatás foglalkoztatta, bár nem annyira a közlésvágy fordította ez irányba, mint inkább a nyelvben rejlő izgalmas lehetőségek vonzották. Első verseit a hatvanas évek legelején az Élet és Irodalom és a Kortárs közölte. 1971-ben jelent meg a Magyarázatok M. számára című verseskötete, amely első nagy sikere lett.
Petri György 1971-ben
Fotó: Balla Demeter (Szép versek 1971, Kötet megjelenési éve: 1972, A kép köteten belüli sorszáma: 43)
Magánéleti háttér
Petri György háromszor nősült. Első felesége a szintén költő, Mosonyi Alíz volt, akitől Anna nevű lánya született. Második felesége Harsányi Éva volt, tőle született Petri Lukács Ádám. Ezt követően Nagy Máriával kötötte össze az életét, akit verseiben Mayaként emlegetett.
Petri György és fia, Ádám
Fotó: Szilágyi Lenke
Versek a költő előadásában
Mindig különleges élmény, amikor egy költő saját verseit tolmácsolja. Most Petri György versei a saját előadásában hallgathatók meg.
A Kossuth-díj átvétele
Petri 1996-ban vehette át a Kossuth-díjat, amely ellen Torgyán József felszólalt az országgyűlésben: Apokrif című verse miatt méltatlannak találta a költőt a kitüntetésre. Emellett a politikus Esterházy Péter Így gondozd a magyarodat! című hangjátékát is kritizálta. A megvádolt írókat Radnóti Sándor és Pető Iván vette védelmébe.
Petri György Göncz Árpádtól veszi át a Kossuth-díjat 1996-ban
MTI
Marad
Marad maradni otthon
az egy-két személyes
katakomba lakások;
a lefeketedett gondolatok
fel-alá járkálása
alsó kapcsolatukra
várva az
elszigetelt agyban.
A vers a költő 1974-es Körülírt zuhanás című kötetében jelent meg.
1998-ban bizonyosodott be, hogy Petri György súlyos betegséggel küzd, gégerákja van. 2000. július 16-án hunyt el, temetése július 22-én volt Dunaalmáson: a ravatalnál Réz Pál, a sírnál Várady Szabolcs búcsúztatta.