Regéci vár
Fotó: Shutterstock

5 gyönyörű magyarországi vár, amit télen is érdemes megcsodálni

Ha kiszabadulnál a friss levegőre, de nem tudod, hová indulj, mutatunk 5 kevésbé ismert erődítményt, ami a tökéletes kirándulóhely mellett egyedülálló panorámát is biztosít. Plusz egy indok arra, hogy útra kelj: az év ezen szakaszában elkerülheted a turistákat is.



Salgó vára

Salg\u00f3 v\u00e1ra

Fotó: Shutterstock

A 13. században épült fel vár birtokosai a feljegyzések szerint a Kacsics nemzetség tagjai voltak, az 1400-as évek második felében pedig már cseh husziták otthonaként szolgált – egészen addig, míg Mátyás király el nem űzte őket. A várat a törökök 1544-ben elfoglalták, majd 1593-ban a császári ostromságot követően földig rombolták az erődítményt. Azóta valamennyire helyreállítottá a falmaradványokat, ám a 625 méter magasból nyíló panorámának köszönhetően belátjuk az egész térséget.

Boldogkő vára

Boldogk\u0151 v\u00e1ra

Fotó: Shutterstock

Miskolctól körülbelül egyórás autóútra található a Hernád völgyéből kiemelkedő, sziklaszirtre épített Boldogkő vára. Az öregtorony, vagyis az erődítmény legrégebbi része 1280 körül épült, a palotaszárnyat később építette hozzá az Anjou-párti Drugeth család. A vár fontos szerepet töltött be a kuruc időkben, egy ideg pedig a Habsburg zsoldosok kezébe is került. Az 1700-as évekre már lakhatatlanná vált, az első nagyobb restaurálási munkálatok 2003-ban zajlottak, azóta is rendszeres karbantartásokon esik át. A várból lenyűgöző panoráma tárul a kirándulók elé.

Regéci vár

Reg\u00e9ci v\u00e1r

Fotó: Shutterstock

Ha megjártuk Boldogkő várát, mindössze félórás autóúttal megközelíthetjük a Regéci várat is, ami a Zemplén-hegység középső részén terül el. Eredetileg mindössze egy toronyból és egy fallal körülvett udvarnak épült, ám a 17. században a Rákóczi család birtokaként szolgált. A feljegyzések szerint II. Rákóczi Ferenc itt töltötte a gyerekkorát, míg anyjával, Zrínyi Ilonával Munkácsra költöztek. 1686-ban a várat Caprara császári tábornok leromboltatta. Az idő során a várromokat elhordták, a restaurálási munkálatokkal csak 2003-ban kezdtek foglalkozni.

Füzér vára

F\u00fcz\u00e9r v\u00e1ra

Fotó: Shutterstock

Szintén a Zempléni-hegységben található Füzér vára, amelynek fehérre meszelt falai közel 552 méter magasra nyúlnak. A várral kapcsolatos első feljegyzés 1264-re tehető. Sokan nem tudják, de az építmény 1526 novembere és 1527 októbere között a Szent Korona otthonaként szolgált. 1676-ban bosszúból felégette I. Lipót, amiért a vár hűbérura, Nádasdy Ferenc ellene fordult. Reneszánsz és gótikus stílusjegyeket is felismerhetünk benne, a felújítási munkálatokat 2014-ben kezdték meg.

Szigligeti vár

Szigligeti v\u00e1r

Fotó: Shutterstock

Balaton északi partja fölött helyezkedik el a Szigligeti vár, aminek építése az 1260-as években kezdődött, a pannonhalmi bencéseknek köszönhetően. A törökvész idején fontos szerepet töltött be, amikor a várat a híres törökverő, Palonai Magyar Bálint védte. A várat a Füzérihez hasonlóan I. Lipót utasítására rombolták le, ami részben helyrehozhatatlan károkat okozott az építményben. A várból nyíló hihetetlen panorámának köszönhetően rálátunk a Tapolcai-medence tanúhegyeire is.

A figyelmetekbe ajánljuk