Nem mindennapi dolog, hogy új résztvevő kerül fel a világ önálló országainak listájára, ám úgy tűnik, ez két éven belül megtörténhet: egy dél-csendes-óceáni sziget, Bougainville lakossága ugyanis egyhangúan döntött a függetlenségről, írja a Time Out.
A szóban forgó sziget Bougainville, amely nagyjából akkora, mint Hawaii fő szigete, és körülbelül 300 ezer embernek ad otthont.
A sziget földrajzilag ugyan a Salamon-szigetek része, de politikailag különálló entitás, és jogilag Pápua Új-Guineához tartozik.
A sziget függetlenségért folytatott törekvése már az 1960-as évek óta tart. Ennek köszönhető az is, hogy Bougainville 1975-ben körülbelül hat hónapon át egy el nem ismert államként, az Észak-Salamon-szigeteki Köztársaságként létezett, ez azonban hamar beolvadt Pápua Új-Guineába, amikor az függetlenné vált Ausztráliától.
A sziget legnagyobb városa, Arawa
Fotó: Shutterstock
Bougainville sorsa ezután sem volt egyszerű, hiszen a szigeten található Panguna-bányáért 1988 és 1998 között véres polgárháború dúlt, melynek során több mint 20 ezren vesztették életüket. A konfliktust lezáró békemegállapodás végül kimondta egy Bougainville-i autonóm kormány felállítását.
Ha tovább olvasnál: Ez az európai ország hamarosan 100%-ban megújuló energiát használ majd
A szigeten még 2019-ben tartottak egy nem kötelező erejű függetlenségi népszavazást. Ezen a szavazóképes lakosság 87,8 százaléka jelent meg, akiknek az elsöprő többsége, 98,3 százaléka voksolt az anyaországtól való különválásra. Az eredményt a pápua új-guineai kormánynak kell jóváhagynia, ami egyelőre nem történt meg, de az ország ígéretei alapján