Gruinard-sziget
Fotó: Shutterstock

Az apró skót sziget, ahol nemrég még egy levegővétel is halálos lehetett

Több mint 80 évvel ezelőtt, a második világháború alatt az Egyesült Királyság biológiai fegyverekkel kísérletezett, ennek pedig egy skót sziget és annak élővilága vált áldozatául. A terület évtizedekig egyáltalán nem volt látogatható, ugyanis egy levegővétel is halálos betegséghez vezetett volna.


A Gruinard-sziget legutóbb 2022 novemberében kapott nagyobb médiavisszhangot, amikor ismeretlen okokból a teljes terület növényzete leégett. A magánkézben lévő sziget tulajdonosi körének szóvivője szerint a titokzatos esemény csak jót tett a sokáig lezárt területnek – de vajon miért?

Ahhoz, hogy ezt megértsük, 82 évet kell visszaugranunk az időben. Javában zajlott a második világháború, amikor az Egyesült Királyság hadserege 1942-ben megvásárolta és lezárta a Skóciához tartozó, körülbelül 200 hektáros Gruinard-szigetet. Az állam Porton Down nevű szervezete már az első világháború idején is kísérletezett biológiai fegyverekkel, az új konfliktus pedig még időszerűbbé tette mindezt, és a lakatlan sziget tökéletes helyszínül szolgált erre.

A Vegetáriánus hadművelet (Operation Vegetarian) célja a lépfenebaktérium biológiai fegyverré alakítása volt, amit egy esetleges német támadás elleni válaszcsapásként fejlesztettek ki.

A terv az volt, hogy a brit hadsereg lépfenespórákkal megfertőzött lenmagpogácsákkal szórja tele Németország mezeit, hogy az azokból evő marhák megbetegedjenek.

Mivel a betegség a lappangási idő alatt is fertőz, mindenki elkapta volna a lépfenét, aki evett volna az érintett állatok húsából, így az akció elképesztően magas németországi halálozáshoz és a teljes húsellátás összeomlásához vezetett volna.

A Gruinard-szigetre azért volt szükség, hogy a hadsereg a lakosságtól távol próbálhassa ki a módszert. Éppen ezért 1942-ben megtiltották a partraszállást a civileknek, majd különféle emlősöket, főleg juhokat telepítettek be, és ledobták a pogácsákat. A tünetek napokon belül jelentkeztek, és hamarosan minden állat elpusztult.

1943-ban a kísérletet sikeresnek nyilvánították, és ötmillió fertőzött pogácsát gyártottak le, a normandiai partraszállás után azonban felfüggesztették a főleg Hannover és Oldenburg megfertőzéséről szóló tervet.

A súlyosan fertőzött Gruinard-sziget ennek ellenére egészen 1990-ig lezárt terület maradt, a 2022-es, egyfajta megújulást is jelző tűzvész után viszont valószínűleg már minden kétséget kizáróan kijelenthető, hogy megszűnt a veszély.

A figyelmetekbe ajánljuk