Reptéri ellenőrzés
Fotó: GettyImages

Miért kell kivenni a laptopot a repülőtéri ellenőrzéseknél?

A repülést megelőző procedúrák sok stresszt okozhatnak. Van, hogy a repülőtérre való megérkezésünk és kapkodásunk után hatalmas sor áll előttünk, hiszen sokszor a kapuhoz vezető úton és a biztonsági ellenőrzés is lassan halad. Utóbbinak megvannak a miértjei. Kérdés azonban, hogy tényleg érdemes lenne-e felgyorsítani a biztonsági ellenőrzéseket? És ha igen, hogyan?



A nap, amely örökre megváltoztatta a légi közlekedést

A repülőtéri biztonsági intézkedések a 2001. szeptember 11-i amerikai terrortámadások után drámaian megváltoztak. Azelőtt át lehetett menni a biztonsági ellenőrzésen egy kézipoggyásszal, amibe akármit bármi lapulhatott.

A válasz a hatékony biztonsági rendszerek kiépítése volt, azonban ennek kigondolása, fejlesztése több évig tartott. Sokáig a cipőtől, az övön át, a felsőruházatokig mindent levetethettek az utazókról, nem beszélve az összes elektronikai eszköz részletes átvizsgálásáról.

A megoldás a repülőtéri szkennerek lettek

A röntgenkapuk beváltak, hiszen a különböző sugarakkal történő átvilágítás során rengeteg veszélyforrást ki lehet szűrni.

Azonban az akkumulátor és más mechanikus alkatrészek túl sűrűek ahhoz, hogy a röntgensugarak hatékonyan áthatoljanak rajtuk. Emiatt fordulhat az elő, hogy ki kell vennünk a táskánkból a laptopot. Ugyanez áll fenn a tápkábelek, továbbá táblagépek és a fényképezőgépek esetén is.

Ezt is olvasd el: Óriási bajba kerülhetsz, ha kiposztolod a beszállókártyádat az utazásod előtt!

Rep\u00fcl\u0151t\u00e9ri utasok

Fotó: CHUTTERSNAP/Unsplash

Az újabb technológiákkal a biztonságiak akár több szögből is láthatják a felvételeken a csomagokat. Mindezt azért, hogy megállapíthassák, nem rejteget-e valamit, vagy nem akar-e másnak látszódni az adott tárgy. Ugyanilyen elven a táskában lévő laptop más, esetleg potenciálisan veszélyes tárgyakat is tartalmazhat.

Külön vizsgálva a képernyőn azonban már láthatóvá válnak a belső alkatrészek. Továbbá kétely esetén a gépek bekapcsolására is megkérhetnek a biztonságiak, hogy biztossá váljon számukra, hogy valóban egy működő számítógépről van szó.

Mindazonáltal a technológia feljavítása nem fogja megszüntetni a repülőtéri átvizsgálások okozta késedelmet. Végső soron ezek azért jelentenek nagy torlódást, mert a személyzetnek muszáj a kapott röntgenképeket kielemezni.

Ez is érdekelhet: Nagy bajba kerülhetsz, ha a kézipoggyászodba teszed az útleveledet!

Mesterséges intelligencia a repülőtereken

A mesterséges intelligencia azonban, mint az élet rengeteg területét, a repülőtéri folyamatokat is átalakíthatja.

Ha egy fejlett mesterséges intelligenciát képeznének ki az átvizsgálás elemzésére egy képadatbázis segítségével, az a mostani idő töredéke alatt megoldhatná elméletileg a rá szabott biztonsági feladatokat, írja Doug Drury, az ausztrál Central Queensland Egyetem professzora és repülési szakértője a The Conversation cikkében.

Egyes repülőterek egyébként már most is használnak fejlett komputertomográfiás (CT) szkennereket, amelyek nagy felbontású 3D-s képeket készítenek. Drury szerint a jövőben ezt a technológiát tovább lehetne fejleszteni a mesterséges intelligencia segítségével, hogy sokkal gyorsabban észlelhessék a fenyegetéseket, akár a testet és ruházatot, akár a csomagokat illető vizsgálatokat illetően.

A figyelmetekbe ajánljuk