
Idén is megválasztották Olaszország 5 legszebb faluját
Olaszország vidéki tájai tele vannak különleges építészeti csodákkal, gasztronómiai élvezetekkel és titokzatos kulturális hagyományokkal – ezek a kevéssé ismert kincsek minden évben a „Borgo dei Borghi" azaz a „Falvak falva" nevű népszerű televíziós műsorban versenyeznek az országos elismerésért, amely mára egy önálló kulturális jelenséggé vált az olaszok körében.
A versenyt az olasz közszolgálati televízió, a RAI szervezi, és hetente sugárzott epizódokban mutatják be az adott év 20 kiválasztott falvát – így maga a műsor akár utazási inspirációként is szolgálhat, mivel olyan történelmi legendákat és izgalmas tudnivalókat mesél el, amelyek igazán egyedivé teszik a kis falvakat. Az idei 5 nyertest a műsor nézői, valamint egy történészekből és turisztikai szakemberekből álló zsűri választotta ki – lássuk is, miért érdemes felvenni őket a következő olaszországi utazásunk útvonalába.
Az Iblai-hegység északi lejtőin fekvő Militello in Val di Catania a szicíliai barokk művészet és városépítészet egyik kiemelkedő példája. Az alig 7000 lakosú falu az UNESCO által a Val di Noto (Notói kerület) késő barokk városainak nyilvánított települése közé tartozik. Az 1693-as pusztító földrengés után – amely Szicília délkeleti részének nagy részét elpusztította – Militellót a kor barokk esztétikai elvei szerint építették újjá, így egy olyan városi tájkép jött létre, amely olyan, mint egy 18. századi szabadtéri múzeum.
A dobogó csúcsát elfoglaló faluban több mint 20 templom található, amelyek kőből faragott homlokzatát kerubok, szentek és díszes virágmotívumok gazdagítják. Militellóban számos arisztokrata villa és palota is ékeskedik, amelyek egykor a falu fejlődését meghatározó nemesi családok otthona volt. A falu kulturális élete is gazdag: a fontosabb ünnepeket felvonulásokkal, hagyományos zenés előadásokkal és közös étkezésekkel teszik teljessé.

Torino északi tartományában található a második helyezést elért Agliè, amelyre az arisztokratikus pompa és a mindennapi falusi élet egyaránt jellemző. A falu központjában áll a Castello di Agliè, egy palotaszerű épületegyüttes, amely az UNESCO által védett Savoyai-rezidenciák közé tartozik. A lenyűgöző homlokzatú, gazdagon díszített belső terekkel rendelkező impozáns épület a Savoyai-ház egyik fő rezidenciája volt. A kastély a falu szívében helyezkedik el, körülötte pedig olyan történelmi terek találhatók, amelyek a mai napig piacok, fesztiválok és mindennapi társasági élet helyszínéül szolgálnak.
A harmadik helyezett Vignanello, amely Észak-Lazio építészeti és mezőgazdasági hagyományait testesíti meg. Fő látványossága a Castello Ruspoli, egy reneszánsz kastély, amelynek kertjei az olasz tájépítészet csúcspontjai közé tartoznak. A falu híres ősi borkészítési hagyományairól is – a vulkanikus talaj különösen kedvező a szőlőtermesztéshez. Az éves szüreti fesztivál valódi falusi ünnep, borkóstolókkal, gasztronómiai programokkal és történelmi jelmezes felvonulásokkal.

A Pollino Nemzeti Park magas hegyei között fekszik a negyedik helyezést elért Aieta, egy középkori falu, amely 500 méter magasan néz le a Tirrén-tengerre. A falu megőrizte eredeti középkori hangulatát: szűk kőutcák, helyi kőből épült házak, és egy 16. századi reneszánsz palota jellemzi, amely a korabeli művészet és gazdagság bizonyítéka. Elhelyezkedése ideálissá teszi Aietát a Pollino Park felfedezésére, ahol őserdők, vízesések, hegycsúcsok és ritka állatfajok élnek – például farkasok, sasok és különlegesebbnél különlegesebb növények.
Bár az Amalfi-part híres városait – mint Positano vagy Amalfi – rengeteg turista látogatja, Maiori egy sokkal nyugodtabb alternatívát kínál. A listán szereplő ötödik falunak szokatlanul nagy strandja van, ami ritkaság ezen a sziklás partvidéken – fölötte pedig színes házak és citromligetek húzódnak, melyek között túraútvonalak vezetnek. Érdemes meglátogatni a Santa Maria de Olearia Apátságot, amely a sziklába vájt barlangtemplomokból és festett kápolnákból áll. A citromligetek nemcsak mezőgazdasági területek, hanem évszázados kulturális hagyományokat is őriznek – a kőfalakkal kialakított teraszok egyszerre szolgálják a mezőgazdaság hatékonyságát és óvják a táj szépségét, írja az Euronews cikke.

Olvasd el ezt is!