Európában járva rengeteg gyönyörű mólóval találkozhatunk a tengerpart mentén. Sokan nem tudják, de a világ leghosszabbja egy másik kontinensen található, a mexikói kisvárosban elterülő építmény eredeti szakasza ráadásul olyan stabil, hogy több mint 80 év elteltével sem igényel javításokat.
Létezik egy móló a Yucatán-félsziget északi partján, ami több mint 8 kilométer (8 018 méter) hosszan nyúlik bele a Mexikói-öbölbe. A Progreso kikötővárosában található építmény tavaly még a Guinness-rekordok könyvébe is bekerült, mint a világ leghosszabb mólója.
Az építésének története egészen az 1930-as évekig nyúlik vissza, amikor Mexikó szövetségi kormánya kiötlötte, hogy egy hatalmas méretű mólót állít fel az öbölben. A megvalósításhoz az egész világra kiterjedő pályázatot hirdettek meg. Az egyetlen kritérium, amit megszabtak, hogy a szerkezet csak olyan anyagból épülhet, ami ellenáll a korróziónak – írja az IFLScience.
Ez is érdekelhet! 4 természeti csoda, ami mintha nem is a Földön lenne
Az építéshez szükséges engedélyeket végül a dán Christiani és Nielsen cég kapta meg, a munkálatok 1937-ben elkezdődtek. A kitételnek köszönhetően a cég acél helyett vasbetonból építkezett.
Az akkor 2 kilométer hosszú szerkezet négy évvel később, 1941-ben készült el, a stégen egy háromszintes házat húztak fel, amit a hatóságok vámkezelési célra használtak. A mólót csak az 1980-as évek második felében toldották meg, ekkor érte el a mai hosszúságát. Jelenleg évente több százezer turista látogatja meg, mivel rengeteg hajóút indul innen, többek között az olyan ősi maja városokba, mint a híres Chichén Itzá.
Ez is érdekelhet! Kutatók egy eddig teljesen ismeretlen maja városra bukkantak Mexikóban
A móló teljes hosszát transzferbusszal nagyjából 10 perc alatt tehetjük meg, közben pedig élvezhetjük a páratlan kilátást. Érdekesség, hogy az eredeti, 2 kilométeres szakasz a mai napig sértetlenül áll, valamint soha nem igényelt karbantartást sem.