hortvát tengerpart felett húzódó autópálya
Fotó: Shutterstock

Autóval a horvát tengerpartra? Erre az 5 dologra figyelj!

Évente több százezer magyar utazik a horvát tengerpartra, amely ezzel ott van a legnépszerűbb külföldi úti célok között. Legtöbb honfitársunk autóval veszi célba az Adriát – ha mi is így tennénk idén nyáron, az alábbi öt dologra mindenképpen érdemes figyelmet fordítanunk.



2023-ban majdnem 700 ezer magyar látogatott Horvátországba, túlnyomó többségük az autós utazást választotta – pedig akár vonattal is megközelíthető az Adria.

A Drive nyomán felhívjuk a figyelmet öt dologra, amit jobb, ha észben tartunk akkor, ha idén nyáron mi is autóval utazunk a horvát tengerre.

1. Sebességmérő kamerák

Az idei évtől komoly szigorítás jön a horvát autópályákon: 1700 új sebességmérő kamerát helyeznek ki a hatóságok.

A kamerák – melyeket elsősorban az alagutak környékére telepítik – ráadásul nemcsak a gyorshajtókat fülelik le, de más szabálysértéseket is képesek észlelni. Telefonozás miatt például 100 eurós büntetéssel is sújthatnak minket, a sebességhatár több mint 25%-os átlépéséért pedig 300 eurós bírság is járhat.

Ez is érdekelhet: Az alig látogatott horvát város, ami Európa egyik legszebb tengerpartjával rendelkezik

Autópályadíjak

\u200bH\u00edd \u0160ibenik k\u00f6zel\u00e9ben

Híd Šibenik közelében

Fotó: Shutterstock

Az autópályák használati díja nem változott a tavalyi évhez képest. Az árszabás nem feltétlenül mondható olcsónak, de a horvátországi autópályahálózat jól kiépítettnek és megfelelő állapotúnak számít. A pontos árakról ezen a linken lehet tájékozódni. Figyeljünk oda arra is, hogy egyes szigetekre vezető hidak díjkötelesek lehetnek.

2. Elektronikus autópályadíj-fizető rendszer (ENC)

Sokunk emlékezhet azokra az időkre, amikor kilométeres sorok álltak magyar horvát-határon, valamint az autópálya fizetőkapuinál. A horvátok az úgynevezett ENC-rendszer segítségével igyekeznek elkerülni a hasonló helyzeteket. Ha mi is vásárlunk (vagy bérlünk) egy ilyen elektronikus kütyüt valamelyik benzinkúton, elkerülhetjük a sorban állást.

Amíg a régi rendszer óránként 200 jármű fizetőkapun való áthaladását tette lehetővé, addig az új szisztéma 3000 autóval is elbír.

Egyenlegünket mobilapplikáción is nyomon követhetjük.

3. Gyerekülés, anyósülés, láthatósági mellény

gyerek\u00fcl\u00e9s

Illusztráció

Fotó: Unsplash

Ha véletlenül sem szeretnénk, hogy megbírságoljanak minket, mindenképpen tartsunk az autóban láthatósági mellényt.

Azt se feledjük, hogy a horvát szabályok szerint ötéves korig (és 150 cm-es magasság alatt) kötelező a gyerekülés használata a hátsó ülésen. Ugyancsak fontos szabály, hogy tizenkét évnél fiatalabb gyerekek nem ülhetnek az anyósülésen. Két évnél fiatalabb csecsemők ellenben ülhetnek elöl egy erre kifejlesztett speciális ülésben, menetiránynak háttal. A légzsákot ebben az esetben ki kell kapcsolni azon az oldalon.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk: 4 autós kirándulás Horvátországban, ha nem csak a tengerben áztatnád magad!

5. Kerékpár, robogó

Ha biciklit vagy robogót is magunkkal viszünk (esetleg bérlünk), szintén érdemes tisztában lennünk a helyi előírásokkal. A tizenhatodik életévüket be nem töltött kerékpárosoknak kötelező a bukósisak viselése. Ha robogóval közlekedünk, figyeljünk arra, hogy a jármű rendelkezzen rendszámtáblával, valamint érvényes forgalmi engedéllyel.

A figyelmetekbe ajánljuk