Olaszország régóta játszik azzal a gondolattal, hogy hidat építsen a turisták körében is népszerű Szicília szigete és a szárazföld között. Az ambíciózus projekt megvalósítása még idén kezdetét veheti.
A rendkívül grandiózus mérnöki tervezet évtizedekig előkészítő szakaszban állt, mielőtt 2013-ban félretették volna.
Ezek után 2022-ben vetette fel újra az olasz kormány, hogy meg kívánja építeni a közel 3700 méter hosszú függőhidat.
Az ígérgetésen a napokban léptek túl, miután október közepén a hidat építő Società Stretto di Messina és az Európai Éghajlat-politikai, Környezetvédelmi és Infrastrukturális Végrehajtó Ügynökség (CINEA) új finanszírozási javaslatot írt alá. A tervek szerint az évtized végére el is készülhet a híd.
Ezt is olvasd el! Tériszonyosok kerüljék! Átadták Európa legmagasabb gyalogos függőhídját
A támogatási megállapodás értelmében az EU a vasúti infrastruktúra költségeinek 50 százalékát, mintegy 25 millió eurót fedezi majd.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök szerint azonban ez csak egy csekély része a költségeknek, mivel a világ leghosszabb függőhídjának megépítése közel 4,6 milliárd eurót igényel.
Miért lenne előnyös?
Jelenleg repülővel vagy komppal juthatunk el a Földközi-tenger legnagyobb szigetére. A függőhíd leegyszerűsítené mind a helyi lakosok, mind a turisták közlekedését, sokak szerint pedig fellendítené a sziget stagnáló gazdaságát, valamint csökkentené a szakadékot az ország gazdag északi és szegényebb déli része között.
Ez is érdekelhet! Egyre súlyosabb a vízhiány Szicíliában, elsivatagosodás fenyeget
A kritikusok azonban azt állítják, hogy a gigantikus híd a közpénzek pazarlása lenne, illetve igen kockázatos vállalkozás egy aktív szeizmikus zónában.
A környezetvédők továbbá a helyi ökoszisztémák veszélyeztetésére és a táj esztétikai károsodására ugyancsak felhívták a döntéshozók figyelmét.
Már korábban is tervben volt
A 3 kilométer széles Messinai-szorost átívelő híd gondolata már a római korban felmerült.
Sőt, egyes történészek szerint az ókori rómaiak valóban építettek egyet – hordókból és csónakokból. Benito Mussolini ugyancsak felelevenítette a régóta dédelgetett álmot, majd ezt az ötletet időről időre újra előszedték az elmúlt évtizedekben. Hamarosan pedig kiderül, hogy a legújabb terv valóban más lesz-e, mint az eddigiek.
Forrás: Euronews