Az Európai Bizottság úgy döntött, hogy elhalasztja a rövid távú tartózkodásra érkező utazók automatizált nyilvántartásának, az Entry/Exit System (EES) bevezetését, amely a tervek szerint november 10-én lépett volna működésbe.
November 10-e már nincs napirenden. Remélem, hogy minél hamarabb elkezdhetjük az ezzel kapcsolatos munkálatokat, de egyelőre nincs új kitűzött időpont
– közölte az elhalasztás hírét a sajtóval Ylva Johansson belügyi biztos. Ezzel együtt megjegyezte, hogy Németország, Franciaország és Hollandia is kijelentette, hogy még nem áll készen az új határellenőrzési rendszerre.
Johannson beszélt arról is, hogy bizonyos aggodalmak felmerültek a rendszer ellenálló képessége kapcsán, amelyet szerinte még a start előtt mindenképp tisztáznia kell az illetékeseknek.
Ezt is olvasd el! Több mint 1 millió schengeni vízumkérelem érkezett tavaly ebből az ázsiai országból
Alternatívaként felmerült az az ötlet is, hogy az EU fokozatosan vezetné be az EES-t. Ez azt jelentené, hogy lépésről lépésre haladna a rendszer bővítése, nem pedig egyszerre érintené az összes határátkelőhelyet.
Mindezt azonban a jelenlegi jogi keretek nem teszik lehetővé, és ennek megvalósításához a rendelet szövegének célzott módosításaira lenne szükség.
Mi is ez az EES?
Fotó: Shutterstock
Az EES ötlete még 2016-ra nyúlik vissza, és amely megvalósítását többször is elhalasztották. Fő célja az EU külső határain végzett ellenőrzések korszerűsítése és az útlevelek hagyományos fizikai bélyegzésének felváltása, írja az Euronews.
Ez is érdekelhet! Friss rangsor: a legerősebb európai útlevél majdnem világelső is
Az új rendszer azokra a nem uniós állampolgárokra vonatkozik majd, akik látogatás, nyaralás vagy üzleti út céljából érkeznek az EU területére, és 180 napos időszakon belül összesen legfeljebb 90 napig maradnak.
Amint az EES működésbe lép, a beutazóknak érkezéskor fel kell mutatniuk útlevelüket, emellett fényképet készítenek az arcukról és elektronikusan beszkennelik az ujjlenyomatukat.
Az útlevélmentes schengeni térségbe való minden be- és kilépést rögzítenek majd.
A rendszerben Ciprus és Írország kivételével valamennyi tagállam, valamint 4 schengeni társult ország – Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc – vesz részt. Cipruson és Írországban az útleveleket továbbra is kézzel bélyegzik majd.