Sassi di Matera
Fotó: Shutterstock

Rómát és Velencét is lekörözi ez az alig ismert olasz város, ahol biztosan nem kell a tömegtől tartanunk

Olaszország tele van szépséges városokkal, de a legtöbb turista az olyan – egyébként egyre zsúfoltabb – célpontokat keresi fel, mint Róma, Velence, Firenze vagy épp Nápoly. Éppen ezért érdemes lehet inkább kevésbé ismert, mégis gyönyörű településekre ellátogatnunk – Matera pedig pontosan ilyen.


A dél-olaszországi Basilicata régióban található Matera az egyik legautentikusabb olasz város, amely tele van felfedezésre váró, izgalmas helyekkel – csakhogy még mindig nagyon kevesen ismerik, így egész biztosan nem kell turistaáradatra számítanunk, ha ide utazunk.

Matera a világ egyik legrégebbi folyamatosan lakott települése: egészen a paleolitikum, vagyis időszámításunk előtt 10000 óta élnek itt emberek. Nem csoda, hogy a környéken található barlangokban több ezer éves kerámiaedényeket találtak a régészek.

Matera belv\u00e1rosa

Matera belvárosa

Fotó: Shutterstock

Matera gyönyörű templomairól és tereiről, valamint macskaköves, hangulatos utcácskáiról ismerszik meg. A város központjában magasodik a székesegyház, alatta pedig a meredek sziklafalba vájt településrészt, Sassi di Materát találjuk. A helyszín 1993-ban elnyerte a világörökségi státuszt, és nagyban hozzájárult ahhoz, hogy Materát 2014-ben és 2019-ben is Európa kulturális fővárosává válasszák.

A 380 méter magas történelmi kerület 12 szintje barlanglakások, utak és lépcsők hálózatából áll össze. A feltételezések szerint ez volt az első települések egyike a mai Olaszország területén. A sziklába vájt lakásokat egészen a 20. századig lakták, amikor azonban modern lakhatásra alkalmatlannak nyilvánították őket; az Express szerint a lakókat a kormány 1952 és az 1970-es évek között új lakásokba költöztette át.

Materában gyakran tartanak szabadtéri piacokat, ahol rengeteg különféle házi, kézi készítésű portéka közül választhatunk. A Piazza Vittorio Veneto téren emellett minden nap friss gyümölcsöt és zöldséget vásárolhatunk.

A hagyományos éttermekben helyi finomságokat kínálnak – ezek közé tartozik a város jellegzetes, basilicatai durumbúzából készült kenyere, amelyet gyakran a híres cialledda salátához szolgálnak fel. Ezt vagy melegen, tojással, babérlevéllel, fokhagymával és szegfűszeggel, vagy hidegen, paradicsomban és fokhagymában áztatott kenyérrel tálalják.

Kil\u00e1t\u00e1s a v\u00e1rosra a Murgia Materan\u00e1b\u00f3l

Kilátás a városra a Murgia Materanából

Fotó: Shutterstock

Mindenképp érdemes meglátogatni a Murgia Materana parkot is, amely a szurdokairól, barlangjairól, sziklatemplomairól és természeti szépségéről ismert. Az 1990-ben létrehozott park 7000 hektáron terül el, és 1200 növényfajnak, valamint sündisznóknak, vaddisznóknak, vadmacskáknak, lándzsás sólymoknak, egyiptomi keselyűknek és a park jelképének számító fehérkarmú vércséknek ad otthont.

A figyelmetekbe ajánljuk