A Bajkál-tó már önmagában is különleges természeti kincsnek számít, hiszen víztérfogata alapján a Föld édesvizének 22-23 százalékát teszi ki. 1642 méteres mélysége ugyan nem közelíti meg a 11 ezer méter mélyre lenyúló Mariana-árkot, ám a legmélyebb szinte lehetetlen feltérképezni. A több mint 31 ezer négyzetkilométeren elterülő, 636 kilométer hosszú tó a Jenyiszej folyó vízgyűjtő területén, Dél-Szibériában található.
Ez is érdekelhet! Öveket becsatolni – ez a világ 5 legveszélyesebb útvonala!
Bajkál-tó, Oroszország
Fotó: Shutterstock
Fürdésre alkalmatlan, ugyanis a télen fagyos tó csak a tavasz végén enged fel, a nyári átlaghőmérséklet pedig alig 12 Celsius-fok. Nem kedvez a strandolóknak az erős szél sem, melyek akár 5 méter magas hullámokat is kialakíthat a partokon. Ettől függetlenül a Bajkál-tó számos izgalmakat rejt, mivel rendkívül gazdag növény- és állatvilágnak ad otthont. Vizének jelentős oxigéntartalma ideális élőhelyet biztosít az itt élő fajoknak –így volt ez legalábbis mostanáig. A víz egyre emelkedő átlaghőmérséklete és a mikroműanyagok egyre nagyobb jelenléte ugyanis óriási veszélyt jelent a tó ökoszisztémájára.
Ajánljuk figyelmedbe! 5 látványosság, ami 10 éven belül eltűnhet a föld színéről
A tó legaljára először 2008-ban jutottak le a tudósok, amely bár nagy előrelépést jelentett, továbbra is rengeteg a megválaszolatlan kérdés.
A Bajkált szervezett túráknak köszönhetően akár mi meglátogathatjuk, a programok során találkozhatunk szánhúzó kutyákkal, de részt vehetünk túlélőtáborban is. Ha szeretnénk átkelni a tó befagyott vizén, érdemes téli időszakban odalátogatni – olvasható a Drive cikkében.