idős férfi keze

Megdőlni látszik az örökélet-elmélet: lassul a várható élettartam növekedése

Az orvostudomány innovációjának köszönhetően a legtöbb gazdag országban megnőtt az emberek átlag élettartama. Egy új tanulmány azonban azt állítja, hogy az örökkévalóságról, vagy akár 150 éves korig tartó életről szóló előrejelzések igen valószínűtlenek, és nincsenek összhangban a megfigyelt tendenciákkal.


A várható élettartam kezdeti látványos növekedése, amely először csak néhány gazdag országban következett be, végül a bolygó nagy részére is kiterjedt, ez pedig elsősorban a gyermekkori betegségek csökkenésének volt köszönhető. Azok, akik a 20. század elején elérték a felnőttkort, nem számíthattak arra, hogy sokkal tovább élnek, mint dédszüleik, de sokkal kisebb volt a valószínűsége annak, hogy gyermekeik vagy unokáik megszületése előtt halnak meg.

Ez is érdekelhet: 5 hely a világon, ahol az átlagnál tovább élnek az emberek

Annak ellenére, hogy a kanyaró és a szamárköhögés visszatérésének az oltásellenes kampányok teret adtak, a csecsemőhalandóság továbbra is csökken. S. Jay Olshansky, a chicagói Illinois Egyetem professzora és társszerzői egy új tanulmányban azt állítják, hogy nem szabad túl sokat várnunk – írja az IFLScience.

Ahogy az orvosi kutatások fókusza a fiatalok betegségeiről a középkorúak és idősek betegségeire fordult - és a kutatási költségvetések bővültek -, nagy előrelépés történt. A 100 évig élők száma látványos mértékben emelkedett, még akkor is, ha a csalás által beszennyezett „kék zónák” adatait figyelmen kívül hagyjuk.

Olshansky és szerzőtársai azonban megjegyzik, hogy az ilyen jellegű javulások lelassultak a világ azon részein, amelyek először részesültek az előnyökből.

id\u0151s f\u00e9rfi \u00fcl egy fotelban

Shutterstock

A csapat a várható élettartam változását vizsgálta abban a nyolc országban, ahol jelenleg a leghosszabb, valamint Hongkongban és az Egyesült Államokban. A kutatásban az 1990-2019 közötti időszakot vették alapul.

Egyedül Hongkongban nőtt exponenciálisnak tekinthető mértékben a 100 évig élők aránya, ami a radikális élettartam-hosszabbítás hívei által várt hatás. Máshol a százévesek száma szerényebben emelkedett. A javulás nagyrészt abból adódott, hogy az emberek nagyobb valószínűséggel élték túl a 60-as vagy 70-es éveiket, nem pedig abból, hogy a 90 év felettiek halálozási aránya csökkent.

Olvasd el ezt is! Vajon idős korunkban találjuk meg az élet értelmét?

A kutatócsoport arra a következtetésre jutott, hogy a jelenlegi trendek szerint a nők legfeljebb 15 százaléka, illetve a férfiak 5 százaléka éri el a 100 éves kort, legalábbis ebben az évszázadban. A szerzők kiszámították az idősek körében az éves halálozási arányok csökkenését, amely ahhoz szükséges, hogy a 150 éves korig való élet széles körben elterjedté váljon, és ezt valószínűtlennek tartják.

Mostanra bebizonyosodott, hogy a modern orvostudomány egyre kevesebb javulást hoz a várható élettartamban, annak ellenére, hogy fejlődése rohamos sebességgel halad előre. Ez nem jelenti azt, hogy a fejlődésnek meg kell állnia. Ez egy üvegplafon, nem pedig egy téglafa

– írják a kutatásban.

Mindazonáltal a szerzők úgy vélik, hogy az orvostudomány jövője az idősek életminőségének javításában rejlik, nem pedig abban, hogy egyszerűen hosszabb ideig éljenek.

A figyelmetekbe ajánljuk